Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Prosimir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Mural odsłonięty ZDJĘCIA

Dzieło Tanji Prill i Wojciecha Brewki - artystów, którzy wspólnie zaprojektowali, a także namalowali mural - zostało dziś oficjalnie odsłonięte. Były gratulacje, oklaski i przecinanie wstęgi.

Mural, który powstał u zbiegu ulic Cmentarnej i Górnośląskiej jest barwny i pełen ekspresjonizmu. Ściana, na której został namalowany ma blisko 155 metrów kwadratowych. Projekt dzieła nawiązuje do muzycznych tradycji Kalisza, a inspiracją była rzeźba „Muzykanci” Mariana Banasiewicza, która od lat zdobi kaliski Park Miejski. - Właśnie na taki efekt liczyliśmy – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Ja głęboko wierzę w to, że w mieście nie tylko są potrzebne takie kapitałochłonne, duże inwestycje. Takimi działaniami jak tutaj widzimy można też zmieniać nasze miasto. Dzięki temu muralowi to miejsce zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. To malowidło, dzięki wysiłkowi Tanji i Wojciecha sprawiło, że to miejsce aż tak się zmieniło. Pragnę podziękować artystom, bo jest to namacalny efekt współpracy z naszym zaprzyjaźnionym miastem Hamm. Mam nadzieję, że to nie koniec dobrych projektów – dodał Krystian Kinastowski.

Mural jest barwny i pełen ekspresjonizmu. Artyści, którzy go wykonali są bardzo zadowoleni ze swojej pracy. - To była wspaniała współpraca. Nigdy o nic się z Wojtkiem nie kłóciliśmy. Wojtek jest profesjonalistą  i cudownie było z nim pracować. Podobała mi się wymiana myśli, a następnie ich realizacja na ścianie. Bardzo chciałabym jeszcze powrócić do Kalisza, ponieważ czułam się tutaj jak w domu. Z wielką przyjemnością również będę współpracować znów z Wojtkiem, jeśli nadarzy się taka okazja – powiedziała Tanja Prill, artystka z Hamm.

Przy projekcie wraz z Tanją pracował Wojciech Brewka, który na co dzień przebywa w Warszawie, ale jest mocno związany z Kaliszem, bo stąd pochodzi. - Malowaliśmy ten mural przez pięć dni. Nad samym projektem pracowaliśmy dużo dłużej. Bardzo jesteśmy zadowoleni z efektu. Chciałbym z miastem podjąć taką stałą współpracę, bo widzę, że ono w fajną stronę się rozwija – powiedział Wojciech Brewka, współtwórca muralu.

Artysta podjął decyzję, że wynagrodzenie z muralu przeznaczy na realizację projektu artystycznego. Dodał, że ma pewien pomysł, ale na razie nie zdradza szczegółów, jednak realizacja ma nastąpić jeszcze tego lata.

Warto dodać, że takie zmiany przyciągają kolejne, bo właściciel budki, która stała pod ścianą z muralem również postanowił zastąpić poprzednią budkę całkiem nową i przyjemnie wyglądającą.

Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 30 tysięcy złotych.

KB, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/