Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Wielisława, Wiesław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Miłość oczami mieszkańców ZDJĘCIA

Tak jak zmienia się świat, zmienia się otoczka, w której uczucia się rodzą, rozkwitają i trwają. Zmienność czasów i obyczajów związanych z miłością można zobaczyć na najnowszej – otwartej w dniu zakochanych – wystawie kaliskiego muzeum. Eksponaty - w większości należące do mieszkańców Kalisza, bo to o ich uczuciach na przestrzeni ostatnich stu lat opowiada ekspozycja - można oglądać w Galerii Tadeusza Kulisiewicza.

Wystawa to kilka przestrzeni, które razem tworzą drogę – od pierwszego spotkania do "żyli długo i szczęśliwie". Wchodzący w progi galerii spotykają portrety panien i kawalerów szukających drugiej połowy. A kiedy taka się znajdzie są pierwsze spotkania – Park Miejski, spacer wzdłuż Prosny, Planty, okolice teatru czy Most Kamienny – te miejsca na romantyczne spotkania wybierają kaliszanie.

Kolejny etap to zaręczyny. Kiedyś nieodłącznym elementem zamążpójścia było wiano; także taką wyprawkę panny młodej można zobaczyć na wystawie „Zakochani w Kaliszu”. A współczesne miłosne miasto to już eksponaty "wykopane" przez samych kaliszan – od zaproszeń weselnych, przez telegramy z życzeniami, po suknie ślubne, prezenty, zdjęcia i nagrania z wesel. - Są to suknie ślubne z przeróżnych okresów, od lat 40. po lata 90. XX wieku, a również suknie współczesne, te najbardziej wspaniałe, tzw. bezy, obfite, przepięknie zdobione - zachęca Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okregowego Ziemi Kaliskiej. - Mamy na wystawie również te przedmioty, które były związane ze ślubem, weselem kaliszan: od listów miłosnych poprzez zaproszenia na ślub, poprzez nagrania wideo ze ślubów, ale też swoiste pamiątki, które trzyma się często w  domu, nie używając jako prezenty ślubne, które niejednokrotnie mają przedziwny charakter. Fotografie stanowią taką bazę dla całej naszej opowieści, są to nie tylko fotografie ślubne, ale również fotografie rodzinne, dzieci, wszystkie oczywiście pochodzą z Kalisza. 

„Zakochani w Kaliszu” to wystawa, która pokazuje miłość mieszkańców do siebie i swojego miasta. Wernisaż w walentynki o 17.00. Ekspozycja będzie czynna do połowy maja br. 

AW, fot. autor

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/