Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kończy czynną służbę, ale służyć będzie dalej. Ikona kaliskiego sądownictwa rodzinnego przechodzi w stan spoczynku

Zadaniem sędziego jest służyć – robił to przez ponad cztery dekady swojego zawodowego życia. Przede wszystkim na sali sądowej, ale też jako nauczyciel absolwentów prawa idących tą samą drogą kariery, wykładowca i komentator. Przez kilka lat także jako rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu, w którym właśnie zakończył karierę. Wraz z przejściem w stan spoczynku prof. Henryk Haak został odznaczony srebrnym medalem „Lex Veritas Iustitia” przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Swoje doświadczenie sędzia będzie wykorzystywać jako wizytator.

Zwieńczeniem wieloletniej pracy jest akt prawny dotyczący przystosowania do wymogów współczesności ustawy postępowania w sprawach nieletnich, która powstała pod okiem prof. Henryka Haaka, pracującego nad dokumentem pro publico bono. Poprzedni powstał w latach 80-tych. Dokument, który już w poprzedniej kadencji trafił do parlamentu, ale nie stał się tematem obrad liczy ponad dwieście stron plus uzasadnienie. Najprawdopodobniej zostanie rozpatrzony jesienią i jest kwintesencją przesłania, jakie służyło sędziemu przez całą karierę, którą poświęcił sądownictwu rodzinnemu.

Rolą sędziego jest służyć. Być sędzią to znaczy służyć tym osobom, które w sposób szczególny oczekują pomocy prawnej, które oczekują ochrony prawnej – podkreślił w trakcie spotkania z dziennikarzami podsumowującego pracę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu prof. Henryk Haak. - Służyć w szczególności dzieciom, które znalazły się w określonej sytuacji patologicznej. Wielokrotnie służyć osobom chorym, ubezwłasnowolnionym, służyć nieletnim, ale nie tylko im. W każdym razi moja praca, w ramach sądownictwa rodzinnego, w sposób szczególny pozwoliła mi dostrzec tę ważną i istotną rolę sędziego – podzielił się refleksją przed odejściem w stan spoczynku.

Ostatni raz sędzia Henryk Haak orzekał 2 września. Świecką tradycją jest udział w takiej rozprawie sędziów młodego pokolenia i wychowanków osoby kończącej czynną sądową karierę. Oprócz pracy w murach sądu przy al. Wolności sędzia może pochwalić się licznymi komentarzami naukowymi do ustaw i pracą wykładowcy o bogatej wiedzy, szerokim postrzeganiu problemów i niezwykłej kulturze. Zasługi dla kaliskiego, ale także polskiego sądownictwa zostały nagrodzone  srebrnym medalem „Lex Veritas Iustitia”. Odznaczenie profesor odebrał w piątek w Ministerstwie Sprawiedliwości z rąk Zbigniewa Ziobry, który stoi na czele resortu.

Profesor jest sobą o niezwykłych zasługach. Jest powszechnie znany. Jest ikoną kaliskiego wymiaru sprawiedliwości i wychowawcą wielu pokoleń sędziów. Znakomity sędzia i prelegent wielu szkoleń, wykładów oraz wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, na którego zajęcia zawsze zapisuje się więcej studentów niż jest miejsc. Także na wykłady online, które też prowadzi. Szkolił adwokatów i radców prawnych. Autor wielu komentarzy, jeden z twórców sądownictwa rodzinnego, który zawsze walczył, by ono funkcjonowało. Lista zasług jest tak duża, że wymienienie wszystkich zajęłoby dwa dni – dodał Patryk Pietrzak, prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu, który także jest uczniem sędziego Henryka Haaka i który zabiegał o przyznanie swojemu mentorowi resortowego odznaczenia. - Dla nas było to wyzwanie, bo odchodzi w stan spoczynku sędzia wielce zasłużony, chyba najbardziej znany spośród sędziów naszego okręgu, którzy orzekali po drugiej wojnie światowej. I pewnie takiej osoby sądownictwo kaliskie jeszcze długo nie będzie miało.

Prawo zabrania czynnego orzekania sędziom, którzy skończyli 70 lat. Jednak mogą pełnić funkcję wizytatora. Taką rolę otrzymał teraz sędzia Henryk Haak, który także nadal będzie pracować jako nauczyciel młodych pokoleń.

*

- Sędzia Henryk Haak jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Po etatowej aplikacji sądowej w 1976r. złożył egzamin sędziowski. Od dnia 8 października 1976r. do 8 marca 1978r. był asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu.

- Od dnia 1 marca 1977r. do 31 grudnia 1977r. tymczasowo powierzono mu obowiązki przewodniczącego III Wydziału dla Nieletnich Sądu Rejonowego w Kaliszu. Rada Państwa -Uchwałą z dnia 9 marca 1978r. powołała go na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu. - W okresie od 1 października 1979r. do 4 listopada 1979r. delegowany był do Sądu Rejonowego w Jarocinie. Z tym dniem powierzono mu pełnienie obowiązków wiceprezesa i przewodniczącego Wydziału dla Nieletnich Sądu Rejonowego w Jarocinie.

- Następnie z dniem 5 listopada 1979r. przeniesiony został na stanowisko Sędziego Sądu Rejonowego w Jarocinie. Z tym dniem powołany został na wiceprezesa Sądu Rejonowego w Jarocinie, a od 29 listopada 1980r. na prezesa tegoż Sądu.

Rada Państwa Uchwałą z dnia 6 lipca 1983r. powołała Pana sędziego na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu.

- Od 6 lipca 1983r. do 31 sierpnia 1983r. Prezes Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu delegował go do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym w Jarocinie i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków Prezesa tego Sądu. -

- W dniu 5 września 1983r. sędzia Henryk Haak został wyznaczony wizytatorem ds. rodzinnych i nieletnich Okręgowego Zespołu Wizytacyjnego w Kaliszu dla województw kaliskiego, konińskiego i sieradzkiego.

- W okresach od 1 grudnia 1984r. do 15 stycznia 1985r. i od 21 października 1985r. do 21 listopada 1985r. Pan sędzia był wizytatorem w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Od dnia 1 stycznia 1986r. do 30 listopada 1989r. pełnił funkcję wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich Referatu Wizytacyjnego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Z kolei od 16 maja 1990r. do 15 kwietnia 1992r. był wizytatorem ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu.

- W okresie od 1 stycznia 199Ir. do dnia likwidacji Wydziału II Cywilnego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu Pan sędzia zajmował stanowisko przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu.

- Od 1 maja 2003r. do 16 czerwca 2005r. był rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Kaliszu. Pan sędzia Henryk Haak od dnia 1 kwietnia 2009r. pełni funkcję wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Kaliszu

- Z dniem 1 października 2005r. Pan sędzia Henryk Haak został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Szczecińskim na okres pięciu lat, tj. do dnia 30 września 2010r., a następnie z dniem 1 października 2010r. został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Szczecińskim na czas nieokreślony. Stosunek pracy zawarty aktem mianowania w Uniwersytecie Szczecińskim wygasł z dniem 30 września 2018r.

- W latach 2007 - 2010 pełnił funkcję Dziekana Zamiejscowego Wydziału Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Jarocinie. Był też kierownikiem Katedry Prawa i Postępowania Sądowego w Zamiejscowym Wydziale Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Jarocinie

AW, zdjęcia autor, SO w Kaliszu

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/