Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kaliszobranie na Rypinku ZDJĘCIA

Dokuczliwy skwar oraz nietypowa pora realizacji 95. edycji Kaliszobrania (bezprecedensowy piątek miast soboty) nie przeszkodziły licznej grupie zwolenników tej imprezy stawić się na kolejny spacer krajoznawczy.

Zdjęcie 1 z 4

Wiódł on ulicą Kordeckiego, a prowadzący go tradycyjnie dr Piotr Sobolewski opowiadał nieco o mijanych obiektach: szkole podstawowej – tzw. zerówce, do której uczęszczali tuż po wojnie uczniowie próbujący nadrobić - niezawinione wszak przez nich - edukacyjne zaległości z okresu okupacji, pierwszym obiekcie przedszkola sióstr felicjanek znanym później jako siedziba m.in. LOK-u, ciekawym pod względem architektonicznym budynku plebanii i o kolejnych obiektach o oświatowym głównie przeznaczeniu. W jednym z nich, w „pachnącej nowością” Szkole Podstawowej nr 13 (a właściwie Zespole Szkolno-Przedszkolnym), ugościł uczestników dyrektor Radosław Szczap, który opowiedział nieco o budowie obiektu i bieżącej działalności placówki, oprowadzając przy okazji po robiących wrażenie na kaliszobrańcach niektórych pomieszczeniach swego „królestwa”.

Zaraz potem uczestnicy spaceru złożyli kolejną wizytę - w leżącej nieopodal Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego. Tam pracowniczka tej instytucji Henryka Karolewska opowiedziała z kolei o samej bibliotece, o jej patronie i niektórych innych kaliskich społecznikach, m.in. o: Melanii Parczewskiej, Felicji Łączkowskiej, Ignacji Piątkowskiej i Walentym Stanczukowskim. Zaprosiła także do „wystawowej” części Książnicy. 

Następnie kaliszobrańcy weszli w uliczkę o adekwatnej do tej pory roku nazwie Zielona i, oceniwszy postępy w budowie kaliskiej, największej w kraju komendy policji oraz wysłuchawszy gawędy o początkach policji w Kaliszu, popatrzyli sobie jeszcze na zieloną – a jakże – okolicę: staw pozostały po funkcjonującej tu onegdaj cegielni Erharda Peda i - w tle -  budynki po tejże. Rozgorzał mały spór – czy kuszący w czasie upalnego popołudnia  zakazaną kąpielą staw zwany jest „Jaś” czy „Małgosia”, a może jednak Trójka, Zośka czy Małe Jeziorko?

Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza udzielonego w ramach mecenatu nad kulturą. W tym miesiącu kaliscy przewodnicy zapraszają jeszcze na  wycieczkę do Lądu, Ciążenia, Pyzdr i Winnej Góry (23 VI). Szczegóły i zapisy w siedzibie Oddziału PTTK przy ulicy Targowej. 

Piotr Sobolewski, fot. Marek Bergman

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/