Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kalisz miastem zdrowej rodziny. Pierwsze tego typu sympozjum na świecie rozpocznie się w niedzielę

Geny – to jedno, odziedziczone nawyki – to drugie. Wpływ na nasze zdrowie ma wiele czynników, także tych typowo indywidualnych. Jednak według wielu wpływ na naszą kondycję i samopoczucie ma przede wszystkim środowisko, w którym żyjemy, czyli rodzina i jej przyzwyczajenia. Dlatego w naszym mieście pojawi się grono znakomitych światowej sławy naukowców, którzy przez dwa dni będą debatować nad zdrowiem rodziny. A jednym z punktów obrad – otwartych także dla mieszkańców – będzie podpisanie Deklaracji Kaliskiej, która ma być dokumentem wyznaczającym miejskie, ale i światowe trendy patrzenia na nasze zdrowie.

O zdrowiu mówi się w wielu kontekstach. Jednak bardzo rzadko w tym najważniejszym i podstawowym – czyli rodziny. A wiele chorób uwarunkowanych jest genetycznie, inne wynikają z przyzwyczajeń, które wynosimy z domu, mówi prof. Andrzej Wojtyła, rektor PWSZ. - Zapomina się o rodzinie, gdzie w rodzinie są te czynniki, które bezpośrednio wpływają na zdrowie, na zachowania zdrowotne - wyjaśnia. - Kobieta w ciąży, jeżeli mieszka w domu, gdzie członkowie palą to jest narażona na bierne palenie. Oczywiście jeśli sama nie pali. Dzieci są narażone na bierne palenie, jeśli dziadkowie i rodzice palą. To wszystko wpływa na zdrowie i chcemy zwrócić uwagę nie tylko w Kaliszu, Polsce, ale przede wszystkim organizacjom międzynarodowym, światowym, żeby ten aspekt rodzinny brały pod uwagę.

Także zapobieganie rozwojowi wielu chorób to zadanie rodziny, dodaje prof. Witold Zatoński, kierownik Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych PWSZ w Kaliszu i jeden z prelegentów konferencji. - W ostatnim stuleciu dokonano fenomenalnego postępu w zakresie opanowywania chorób zakaźnych. Mamy znakomite, pewne, skuteczne, bezpieczne i tanie szczepionki. I niestety, także w Kaliszu, nie we wszystkich rodzinach wszystkie dzieci są wyszczepione.

Dla przykładu w Kaliszu w 2018 roku 2% mieszkańców zaszczepiło się przeciwko grypie. W Londynie było to prawie 90% populacji. Dlatego w najbliższą niedzielę 9 czerwca, na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz władz Kalisza, do naszego miasta przyjadą wybitni naukowcy – przedstawiciele najlepszych światowych uczelni i instytucji zajmujących się zdrowiem w różnych jego aspektach. Tym razem będzie to zdrowie rodziny. - Dużo mówi się o tym, że na zdrowie człowieka trzeba patrzeć kompleksowo. Natomiast to podejście, które my proponujemy jest nowatorskie, bo proponuje, by spojrzeć na człowieka i jego zdrowie w kontekście rodziny. I ja będę chciał to rozszerzyć poza naukowe rozważania - mówi Krystian Knastowski, prezydent Kalisza. 

Dlatego pokłosiem konferencji będą publikacje, ale przede wszystkim Deklaracja Kaliska, którą podpiszą władze miasta, jedna z kaliskich wielopokoleniowych rodzin, naukowcy i przedstawiciele różnych Kościołów w Polsce. Uroczystość zaplanowno na niedzielę, po mszy ekumenicznej, która będzie częścią międzynarodowego sympozjum. - My chcemy zwrócić uwagę nie tylko w Polsce, ale na całym świecie na ten pomysł - dodaje prof. Andrzej Wojtyła. - Chcemy pokazać Narodom Zjednoczonym i Światowej Organizacji Zdrowia, że nie zwraca się uwagi na najważniejszy aspekt w promocji zdrowia, którego podstawy leżą w rodzinie. Mówi się o bezpieczeństwie, o państwach, o współpracy międzynarodowej, o globalnym zdrowiu, ale nie o zdrowiu rodziny. 

A Krystian Knastowski dodaje, że wnioski, jakie pozostaną po sypozjum będą wykorzystane w Kaliszu. - Do tego, żeby wprowadzić dobre, nowe programy profilaktyczne i dobre programy prozdrowotne w mieście. Przynajmniej w tym zakresie, w którym miasto jest za tę sferę życia odpowiedzialne.

Konferencja potrwa od 9 do 11 czerwca. W pierwsze dwa dni naukowcy będą obradować w Kaliszu – wstęp na wykłady jest otwarty. Ostatniego dnia przeniosą się do Ambasady USA w Warszawie.

Szczegółowy plan konferencji TUTAJ.

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/