Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 maj 2021 Godzina:
imieniny: Szymoneta, Szymon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej. Podsumowanie warsztatów ZDJĘCIA

W ratuszu podsumowano warsztaty, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, podczas których uczniowie pięciu kaliskich szkół przez pięć dni tworzyli historyczny quest poświęcony związkom Kalisza z Bitwą Warszawską. Uczestnikom pogratulowali dziś wiceprezydent Grzegorz Kulawinek oraz Robert Kuciński, dyrektor biblioteki.

Twórcom projektu zależało na wyeksponowaniu faktów lokalnej historii i spopularyzowaniu nazwisk postaci, których losy związane były z wojną polsko-bolszewicką. Mimo oddalenia od miejsca bezpośredniego starcia wojsk, Kalisz okazał się ważnym punktem w dziejach bitwy 1920 roku. Bibliotekarze szukali jednak najciekawszego sposobu na połączenie wielu historycznych miejsc, zdarzeń i ludzi, by zainteresować nimi młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Stąd pomysł na grę w aplikacji komórkowej, by młodzi ludzie – poprzez mądrą zabawę – poznali historię, której ślady znikają każdego dnia.

- Dziękuję za państwa zaangażowanie w zachowanie pamięci o wydarzeniach, które stają się coraz bardziej odległe. Aplikacja to niezwykle atrakcyjna dla młodzieży forma spotkania z historią. Mam nadzieję, że duże zainteresowanie efektami projektu będzie największą nagrodą za Państwa trud przy tworzeniu questu i tego życzę wszystkim współautorom - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Do udziału w warsztatach organizatorzy zaprosili reprezentantów szkół, których dzieje w różny sposób łączą się z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku i Bitwą Warszawską.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 zebrał materiały źródłowe dotyczące pobytu żołnierzy armii ukraińskiej w dawnym obozie legionistów w Szczypiornie, a także 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II skupiona była na postaciach Feliksa Karśnickiego i mjra Stefana Waltera oraz 203. Ochotniczym Pułku Ułanów. II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu poznało losy skautów oraz uczniów swej szkoły, którzy wyruszyli na wojnę. IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu badało losy walecznych członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz historię mauzoleum legionistów, w którego miejscu wybudowano ich szkołę. Do projektu dołączyli również uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, którzy dysponowali wiedzą informatyczną oraz umiejętnościami z zakresu grafiki komputerowej oraz Stowarzyszenie Stacja Inspiracja, które dokonało oceny rezultatów edukacyjnych.

- Warsztaty były bardzo intensywne, ale – sądząc po reakcjach uczestników – niezwykle interesujące. Uczniowie wprost nie potrafili choćby na chwilę oderwać się od pracy, bo tak bardzo zależało im na zrealizowaniu wszystkich pomysłów, niebagatelnie wpływających na atrakcyjność gry historycznej opartej na aplikacji ActionTrack - podkreślają organizatorzy.

Spotkania realizowane były w Izbie Pamięci Szczypiorna, która jest częścią Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej.

kalisz.pl, fot. Katarzyna Ciupek - Urząd Miasta Kalisza (podsumowanie), Izabela Fietkiewicz-Paszek (warsztaty)

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/