Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Lesława, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kadry Komedy w Senacie. Hołd dla kompozytora związanego z Ostrowem Wielkopolskim ZDJĘCIA

Wybitny muzyk, któremu hołd oddają fani jazzu i filmu na całym świecie. Tuż przed rocznica 90-tych urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, fotografie dokumentujące jego artystyczne życie pokazano w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Wystawa poprzedza także festiwal poświęcony jego twórczości, który od dziesięciu lat organizowany jest w Ostrowie Wielkopolskim - mieście, w którym spędził młodość i w którym zaczynał swoją przygodę z jazzem. Muzyką, która zawiodła go do Hollywood.

Wtedy był już gwiazdą. Zanim wyfrunął na szerokie wody muzycznego świata chłonął muzykę, poznawał jazz i zaczynał eksperymentować z tym gatunkiem w Ostrowie Wielkopolskim. Miasto od lat przypomina, że właśnie tu narodził się Krzysztof Komeda Trzciński – muzyk.

Otwarcie tej wystawy w Senacie RP, Izbie Wyższej polskiego Parlamentu to ważny dzień dla rodziny, przyjaciół i dla jego fanów. To ważne i godne miejsce by uczcić pamięć i dorobek tak wielkiego artysty – powiedziała w trakcie otwarcia wystawy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, które jest współorganizatorem wystawy. - Jego kariera, jego jazz, jego droga do muzyki rozpoczęła się w naszym mieście. Pierwsze swoje nuty grał właśnie w mieście, w którym spędził młodość. W swoim domu, w szkole, na domówkach. W mieście, które pokochało Komedę i w mieście, które on pokochał.

Znaczenie Ostrowa Wielkopolskiego w życiu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego podkreślił także obecny na wernisażu Tomasz Lach. Pasierb muzyka mówił, że kompozycje jego ojczyma znają wszyscy, ale dzięki takim przedsięwzięciom zaczyna być też postacią, a nie tylko artystą.

Wystawa jest wydarzeniem dla całego środowiska jazzowego. Komeda swoją twórczością, chociaż, że od jego śmierci minęło ponad 50 lat i  90 lat od urodzenia, pozostała w historii naszej kultury. Jego kilka kompozycji, szczególnie te z płyty „Stygmaty” i filmowych z uwzględnieniem przede wszystkim filmów Romana Polańskiego są rozpoznawalne na całym świecie. Tak samo, jak pseudonim Komeda. Jeśli pada słowo Komeda to fani muzyki, jazzu i filmu wiedzą o kim  mowa. Jednak to wiedza o twórcy. Teraz, dzięki działaniom przede wszystkim miasta, w którym spędził dzieciństwo i młodość, jest rozpoznawalny jako postać. Miasto zaczęło opowiadać o jego życiu, o jego osobie – powiedział Tomasz Lach. - Wystawa to dowód, że nie pozostał nie tylko muzyka, ale pozostała też postać.

 

Ważna dla muzyki w ogóle, ale ważna przede wszystkim właśnie dla polskiego jazzu. Krzysztof Komeda Trzciński to jego symbol, dlatego każda rocznica jest celebrowana przez fanów i uczniów muzyka, a tych przybywa z każdym pokoleniem.

Krzysztof Komeda Trzciński jego legendą, ikoną, symbolem jazzu. Wydawałoby się, że jego postać, mit, który go otacza został rozbuchany poza wszystkie kryteria, ale cały czas wspominamy nowe nagrania muzyki Komedy – dodał Paweł Bodnarski, redaktor naczelny JazzForum. - Oznacza to, że każdy, zwłaszcza młody muzyk, poczytuje sobie za ambicję nagrać swoją wersję utworów Komedy. Jego muzyka pobudza do rozwijania własnej wyobraźni, własnej wizji.

Dorobek artystyczny oraz niezwykła aura, jaka otaczała Krzysztof Komedę Trzcińskiego, a przede wszystkim jego życie pozamuzyczne inspirują, ale też ciekawią. Stąd pomysł Ewy Mateckiej, senator z Ostrowa Wielkopolskiego, by odrobinę tych zagadek zaprezentować przy Wiejskiej.

Artyście tej rangi, co Krzysztof Komeda Trzciński, zostawiają bezcenne ślady w każdym z miejsc, w którym byli. Wiedząc, jaka była droga twórcza, możemy powiedzieć, że nieważne, czy to był Poznań, gdzie się urodził, czy Ostrów Wielkopolski, gdzie się wychował i stawiał pierwsze muzyczne kroki,  Kraków i miejscowości nadmorskie, gdzie grywał, czy w końcu Hollywood. Miejsca są nieważne, albowiem scheda kulturowa o wysokiej randze artystycznej rośnie. A my możemy chronić taką wysoką kulturę przed zalewem taniej – powiedziała Ewa Matecka. – Z okazji 90-tej rocznicy urodzin muzyka, kolejnym miejscem dla Komedy i jego twórczości jest Senat.

Wystawę poświęconą wychowanemu w Ostrowie Wielkopolskim, a związanemu z wieloma miejscami na świecie muzykowi otworzył Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu RP zdradził, że lubi muzykę bohatera dnia, ale też ceni go jako lekarza.

AW, UM w Ostrowie Wielkopolskim 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/