Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Jubileusz Teatru ZDJĘCIA

Teatralna tradycja w Kaliszu ma ponad 200 lat, bowiem liczy się ją od przyjazdu do Kalisza trupy teatralnej Wojciecha Bogusławskiego. W tym roku jednak mija 80. rocznica otwarcia obecnego budynku, który jest siedzibą Melpomeny oraz nadania mu imienia Wojciecha Bogusławskiego. Z tej okazji Teatr organizuje cykl imprez upamiętniających to wydarzenie.

Do powstania Teatru przyczynili się mieszkańcy miasta, którzy w dużej mierze sfinansowali jego budowę. Swój udział w niej mieli wybitni architekci międzywojnia: Czesław Przybylski (zaprojektował bryłę zewnętrzną budynku), Juliusz Żórawski (projektował wnętrza) i Karol Frycz (wyposażył scenę). Pierwszym dyrektorem odbudowanego kaliskiego teatru był słynny Iwo Gall, reżyser teatralny, dyrektor teatrów, scenograf i pedagog.

W ramach trzydniowych obchodów – między 12 a 14 listopada – kaliszanie i ich goście mogą podziwiać od zmierzchu do późnej nocy projekcje multimedialne Dariusza Błaszczyka, eksponowane na fasadzie głównego gmachu. W niedzielę zaś w samo południe odbędzie się godzinny Spacer teatralny „Z architekturą w tle”, podczas którego Anna Tabaka, kaliski historyk sztuki, opowie o architekturze gmachu. Od 14 listopada do końca roku widzowie będą mogli także obejrzeć wystawę „Pamięć Teatru. Wystawa ciekawostek z teatralnego archiwum”, prezentowaną w Sali Bogusławskiego, która zostanie otwarta w poniedziałkowy wieczór, 14 listopada.

Zwieńczeniem uroczystości stanie się wieczorna Gala  (o godzinie 19.00) pt. „Raz-budowa”, czyli 80 lat z teatrem”, w której wystąpią: Zbigniew Antoniewicz, Agnieszka Dulęba-Kasza, Agnieszka Dzięcielska, Michał Grzybowski, Krystyna Horodyńska, Jacek, Jackowicz, Łukasz Kaczmarek, Małgorzata Kałędkiewicz-Horodyńska, Ewa Kibler, Bożena Remelska, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski, Izabela Wierzbicka, Michał Wierzbicki i Lech Wierzbowski. Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Jerzy Jan Połoński.

Wcześniej (o 18.30) na placu przed Teatrem odsłonięta zostanie dotykowa makieta gmachu teatralnego autorstwa Karola Badyny, przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Będzie ona zawierała podstawowe informacje na temat budynku, zapisane w alfabecie Braille'a i łacińskim po polsku i angielsku. Makieta usytuowana przy Placu Bogusławskiego stanie się kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Kalisza.

Z okazji 80-lecia wydany będzie także polsko-angielski album „Architektura Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu” prezentujący niepublikowane dotąd materiały archiwalne, fotografie Bartka Warzechy oraz tekst Dariusza Błaszczyka poświęcony budynkowi teatru i jego twórcom.

Po 80 latach Teatr nadal jest chlubą miasta i jednym z najpiękniejszych miejsc w Kaliszu. Kaliski teatr w momencie ukończenia (1936 r.) był jednym z ciekawszych i piękniejszych budynków teatralnych w Polsce. Do dzisiaj budzi dumę mieszkańców i zachwyt przyjezdnych. Przyjeżdżający na Kaliskie Spotkania Teatralne aktorzy bardzo często przypominają sobie w późniejszych wywiadach „piękny teatr stojący na wodzie”, odwołując się z pewnością nie tylko do wspomnień, ale także do najbardziej popularnego widoku Kalisza uwiecznionego na tysiącach widokówek.

RK, fot. arch., autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/