Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Innowacyjni w Wielkopolsce. Także z naszego regionu

Dwie firmy z naszego regionu - Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A. oraz HHO-POWER inż. Damian Michalak z Kościelnej Wsi - znalazły się w gronie zwycięzców konkursu "i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. W sumie marszałek Marek Woźniak nagrodził cztery przedsiębiorstwa stosujące niecodzienne rozwiązania w swoich branżach.

W tegorocznej edycji jury oceniało 27 wniosków. Zwycięzcami konkursu zostały firmy Solar Networks Sp. z o.o., Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A., Zylia Sp. z o.o. oraz HHO-POWER inż. Damian Michalak (o jego wynalazku pisaliśmy tutaj). - Cztery firmy pomyślnie przeszły procedury i zostały najwyżej ocenione przez Kapitułę Konkursu. Prezentują ten wymiar gospodarki Wielkopolski, na którym nam szczególnie zależy i - co nas bardzo cieszy - z powodzeniem funkcjonują na rynkach światowych. Ciągle jednak mamy niedosyt innowacyjnych rozwiązań. Dlatego zależy nam, aby grono innowatorów powiększać, między innymi poprzez organizację Konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Chcemy ich promować i wspierać w rozwoju – powiedział Marszałek Woźniak.

Kapituła Konkursu to przedstawiciele Wielkopolskiej Rady Trzydziestu. Do nich należała ocena zgłoszonych firm i ich propozycji. - W tegorocznej edycji wpłynęło 27 wniosków, w tym 26 wniosków w kategorii: „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” oraz 1 wniosek w nowej kategorii: „H₂ Wielkopolska”. Cztery zwycięskie firmy zaprezentowały innowacyjne rozwiązania, znaczące dla konkurencyjności gospodarki. Cieszymy się, że laureaci naszego konkursu szczycą się tym laurem i wykorzystują go w swojej promocji – podkreślił Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego odpowiedzialny za sferę gospodarki.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „ i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” organizowany jest od 2007 roku. Tegoroczna edycja wzbogacona została o nowe kategorie, oparte na inteligentnych specjalizacjach dla Wielkopolski oraz wykorzystaniu najnowszych technologii, wpisujących się w globalne trendy. Celem Konkursu jest promocja regionalnych przedsiębiorstw stosujących innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji dla Wielkopolski -  oraz w ramach działań opartych na zastosowaniu wodoru. Nagroda ma stanowić wyróżnienie dla przedsiębiorstw w województwie, które stworzyły nowatorskie rozwiązania i wdrożyły je w praktyce.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 30 000 zł. Samorząd województwa zapewnia także promocję firmy – laureata - w ramach międzynarodowych wystaw Marki Wielkopolski przez kolejny pełny rok.

AW, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

LAUREACI

Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego

„i-Wielkopolska - Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2018

Kategoria „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski”

Mobile Solar Container (Solar Networks Sp. z o.o. Leszno) – IS: Przemysł jutra

Mobile Solar Container (MSC) to nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Dzięki swej mobilnej i kompaktowej formie MSC może być dostarczony i uruchomiony dokładnie w miejscu występowania problemu jakim jest brak dostępu do energii elektrycznej w bardzo krótkim czasie. MSC jest bezobsługowym i w pełni autonomicznym urządzeniem nie wymagającym uzupełniania paliwa, kontroli i wymiany płynów eksploatacyjnych. Dzięki zastosowaniu baterii akumulatorów, dowolna część wyprodukowanej energii może być magazynowana i konsumowana np. w godzinach nocnych lub w sytuacjach kryzysowych. Nie ma podmiotu produkującego takie samo urządzenie. Głównymi cechami MSC są: 1. mobilność – dzięki formie standardowego kontenera morskiego MSC można dostarczyć w dowolny zakątek świata; 2. duża moc MSC – dostępne w kilku wariantach mocy; 3. jest zabezpieczeniem w razie zbliżającej się jakiejkolwiek klęski żywiołowej; 4. możliwość magazynowania – zastosowane akumulatory pozwalają na gromadzenie energii elektrycznej i dostarczenie jej w każdej sytuacja; 5. ekologia – MSC jako alternatywa dla konwencjonalnych agregatów prądotwórczych zasilanych paliwami kopalnymi; 6. bezpieczeństwo -  możliwość dostarczenia energii elektrycznej mimo braku dostępu do infrastruktury.

Uniwersalny aparat próżniowy z funkcją odzysku aromatu (Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A.) – IS: Przemysł jutra

Uniwersalny aparat próżniowy z funkcją odzysku aromatu to innowacyjne rozwiązanie w zakresie gotowania i zagęszczania produktów spożywczych. System zawracania skroplin, zarządzanie wodą chłodzącą oraz możliwość wykorzystania wody pochłodniczej pozwala obniżyć koszty eksploatacji oraz czyni urządzenie przyjazne środowisku. Innowacyjne funkcje to: automatyczne szukanie "punktu wrzenia", wykrywanie i zapobieganie powstaniu nadmiernego zapienienia, gotowanie produktu w nadciśnieniu oraz schładzania produktu bezpośrednio w aparacie próżniowym. Urządzenie pozwala na kontrolowanie stopnia zagęszczenia produktu i automatyczne kończenie procesu. Cechy charakterystyczne uniwersalnego aparatu: Uniwersalny aparat próżniowy przeznaczony jest do gotowania i zagęszczania produktów spożywczych, takich jak: dżemy, marmolady, powidła itp.; Wszystkie zespoły aparatu umiejscowiono na wspólnej ramie; Aparat wyposażono w refraktometry, które pozwalają na kontrolowanie stopnia zagęszczenia produktu na każdym etapie procesu i po osiągnięciu żądanej wartości automatycznie kończą proces; Aparat wyposażono w specjalnej konstrukcji podgrzewane mieszadło w postaci wężownicy; Aparat pozwala na wykrywanie i zapobieganie nadmiernemu zapienieniu, gotowanie produktu w nadciśnieniu oraz schładzania produktu bezpośrednio w aparacie próżniowym; Aparat wyposażono w system zawracania skroplin, zarządzania wodą chłodzącą oraz wykorzystania wody pochłodniczej do ponownego procesu; Aparat może pracować zarówno przy nadciśnieniu, jaki pod próżnią, posiada możliwość podłączenia grzania i schładzania produktu odrębnie sterowanym płaszczem grzewczym oraz wysoko wydajną, umieszczoną wewnątrz aparatu wężownicą grzewczą służącą jednocześnie jako mieszadło; Aparat wyposażono w wagę tensometryczną umożliwiającą dozowanie składników i kontrolowanie ilości odparowanej wody.

ZYLIA ZM-1 (Zylia Sp. z o.o. Poznań) – IS: Rozwój oparty na ICT

ZYLIA jest pierwszym na świecie Przenośnym Studiem Nagrań, które pozwala nagrywać całe sceny dźwiękowe za pomocą tylko jednego mikrofonu, a następnie umożliwia oddzielenie poszczególnych źródeł dźwięku (instrumentów, odgłosów) od nagrania. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu i umożliwia większą kontrolę nad sposobem nagrywania dźwięku. Taki sposób nagrania daje również bardzo wiele możliwości w post-produkcji, a sam system jest z powodzeniem wykorzystywany przez muzyków, inżynierów dźwięku, filmowców oraz technologów VR (wirtualnej rzeczywistości). Wraz z mikrofonem ZYLIA udostępniane są dwa pakiety oprogramowania: proste w obsłudze ZYLIA Studio, skrojone dokładnie pod potrzeby muzyków, i bardziej zaawansowane ZYLIA Studio PRO, przeznaczone dla inżynierów dźwięku i entuzjastów nagrywania 3D audio. Jedną z kluczowych cech produktów firmy Zylia Sp. z o.o. (macierz mikrofonowa ZYLIA ZM-1 wraz z pakietem oprogramowania) jest możliwość nagrywania 360˚sceny dźwiękowej oraz separacja poszczególnych źródeł dźwięku podczas nagrywania. Użycie systemu ZYLIA wpisuję się w najnowsze trendy związane z redukcją ilości sprzętu niezbędnego do nagrań, i jednocześnie ze znaczną poprawą ich jakości.

Kategoria „H Wielkopolska”

Instalacja wodorowa do silników spalinowych diesla (HHO-POWER inż. Damian Michalak, Kościelna Wieś)

Instalacja wodorowa HHO-POWER, wykorzystując nadwyżki prądu z alternatora produkuje
w procesie elektrolizy z wody gaz, wodór i tlen, który po przefiltrowaniu jest dostarczany bez magazynowania do układu dolotowego silników spalinowych, a następnie po wymieszaniu z powietrzem trafia do komory spalania co skutecznie przyspiesza proces spalania paliwa konwencjonalnego dostarczanego przez pompę i wtryskiwacze. Więcej energii z tego samego paliwa daje w efekcie większy moment obrotowy i mniejsze zużycie paliw do 30% pod obciążeniem. Zastosowanie instalacji wodorowej HHO-POWER to również ochrona środowiska ponieważ analiza spalin wykazuje spadek ilości tlenku węgla do zera, a zawartość sadzy w spalinach mniejszą o ponad 50% w przypadku silników Diesla.  Ze względu na wysokie ceny paliwa oraz bardzo skuteczną pracę, instalacje HHO-POWER są najbardziej opłacalne i rekomendowane do silników diesla, które pracują pod obciążeniem zwłaszcza w rolnictwie, budownictwie, transporcie oraz przemyśle leśnym.  Firma HHO-Power inż. Damian Michalak od 2013 roku prowadzi rozwój, produkcję i sprzedaż detaliczną instalacji wodorowych do samodzielnego montażu które spotkały się z uznaniem grona ekspertów prasy branżowej, a przede wszystkim wielu klientów, którzy docenili prostotę instalacji oraz jej możliwości w zakresie obniżenia kosztów eksploatacji zwłaszcza ciągników rolniczych oraz samochodów dostawczych. W lipcu 2015 roku kolejne rozwiązanie instalacji wodorowej zostało zgłoszone do Urzędu Patentowego.                                                                             

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/