Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Generał Zajączek zaprasza do Opatówka

Opatówek ponownie zamieni się miejscowość zarządzaną przez generała Józefa Zajączka. Będzie można spotkać także jego piękną żonę Aleksandrę. W najbliższą niedzielę, dzięki projektowi „Szlakiem pamięci sławnych postaci powiatu kaliskiego” w Opatówku odbędzie się „Marsz generała Zajączka”, który będzie żywym spotkaniem z lokalną historią.

Generał Józef Zajączek po Opatówku będzie przemieszczać się konno. Tak jak w czasach kiedy władał niewielką podkaliską miejscowością. Legenda głosi, że kiedy odwiedzał swoje włości rzucał mieszkańcom monety. I tego elementu nie zabraknie w niedzielę. Generałowi towarzyszyć będzie żona Aleksandra – słynąca z niezwykłej urody i figury, o które dbała w dość oryginalny sposób – każdego dnia spacerowała po kilka godzin, bez względu na pogodę spała przy otwartych oknach, a w sypialni kazała ustawiać wiadra z lodem. Według przekazów także kąpieli zażywała w zimnej wodzie. Sceną historycznego widowiska będzie ulica Kościelna.

- Marsz zacznie się o 18.00 przy Muzeum Historii Przemysłu zakończy na placu vis a vis tamtejszego kościoła-  zachęca do udziału w wydarzeniu Wioletta Przybylska, prezes Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. -  Na tej ulicy jest kilka punktów bardzo charakterystycznych, które są związane z generałem Zajączkiem, który przy każdym się zatrzyma i wtedy będzie czas na przypomnienie historii, tego co się w nim mieściło. Marsz zakończy się przy kościele, gdzie generał jest pochowany. Grobu nie zobaczymy ponieważ jest w podziemiach świątyni, ale będzie można zobaczyć kaplice mu poświęconą. Naprzeciwko kościoła, na polanie Modrodrzewiu, będą czekać rekonstruktorzy z Wojskowej Akademii Technicznej, tam odbędzie się piknik rodzinny. Będzie można zrobić sobie zdjęcie z generałem i jego żoną i wziąć udział w konkursach poświęconych ich życiu.  

Całość rozpocznie się o 17.15 wystawą i prelekcją poświęcona generałowi. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej sfinansowany jest przez Urząd Marszałkowski.

AW, zdjęcia autor, SLDW ZK

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/