Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Gdy odwaga kosztowała

Jacek Jakubowski i Maciej Pawlak, działacze „Solidarności” będą bohaterami kolejnego spotkania z cyklu „Gdy odwaga kosztowała” w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Opowiedzą o działalności w stanie wojennym oraz swoich późniejszych losach, m.in. internowaniu.

Bohaterami pierwszego spotkania byli Mirosława Mencel i Edward Grzeliński. Na zdj. z Grażyną Schledenr, dyrektor Archiwum

Inicjatywa Archiwum Państwowego w Kaliszu zrodziła się w roku obchodów 65-lecia istnienia tej instytucji. Nazwa cyklu „Gdy odwaga kosztowała” nawiązuje do tytułu książki o. Stefana Dzierżka, którego Służba Bezpieczeństwa uważała za jednego z dziesięciu najgroźniejszych Jezuitów w Polsce. Wcześniej, podczas kampanii wrześniowej, był ochotnikiem sanitariuszem, przynależał do komórki AK, która wytwarzała fałszywe dokumenty, a on sam robił zdjęcia legitymacyjne.
W 1942 r. został aresztowany przez gestapo. Przez ponad 7 miesięcy był więziony w Łukiszkach, a następnie znalazł się w obozie dla księży i zakonników w Poniewieży. Zwolniono go w 1944 r.

Z Kaliszem był najdłużej związany jako ksiądz. W drugiej połowie lat 70. XX w. był opiekunem tzw. szkoły jezuickiej dla kaliskiej opozycji. Przy organizacji spotkań w klasztorze jezuitów współpracował z Antonim Pietkiewiczem, Bogusławem Śliwą i Tadeuszem Wolfem z Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W Kaliszu zorganizował oddział Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Osobiście roznosił paczki, niosąc pomoc potrzebującym. 13 każdego miesiąca odprawiał mszę za Ojczyznę. Stworzył swoisty azyl dla ludzi „Solidarności” w Kaliszu.

Bohaterami drugiego spotkania będą Jacek Jakubowski i Maciej Pawlak. Jacek Jakubowski od 1981 r. przynależał do NSZZ „Solidarność” w Fabryce Wyrobów Ażurowych „Haft”, był wiceprzewodniczącym Rady Okręgowej Związku Młodzieży Demokratycznej w Kaliszu. W stanie wojennym współpracował z Tymczasowym Komitetem Koordynacyjnym. W latach 1982-1984 odbył służbę wojskową w karnej kompanii polowej. Od grudnia 1984 r. był liderem „Solidarności Walczącej” w Kaliszu. Aresztowano go 26 kwietnia 1985 r. i osadzono w kaliskim więzieniu. Maciej Pawlak to radca prawny komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” w kaliskich zakładach „Polo” i „Runotex”. Do NSZZ „Solidarność” wstąpił w marcu 1981 r. Był przewodniczącym Rady Okręgowej Związku Młodzieży Demokratycznej w Kaliszu. W stanie wojennym internowany od 7 stycznia do 20 lutego 1982 r. – przetrzymywano go początkowo w Ośrodku Odosobnienia w Ostrowie Wlkp., a następnie w Głogowie. W 1982 r. wyjechał na emigrację polityczną do Francji. - Zapraszamy wszystkich chętnych do wysłuchania wspomnień na żywo. Może być do szczególnie wartościowa lekcja historii najnowszej dla kaliskiej młodzieży – zachęca Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum państwowego w Kaliszu. - Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi będzie realizowany także w przyszłości. Będzie można wysłuchać relacji, zadawać pytania i wdawać się w dyskusję ze świadkami wydarzeń z historii Polski.

W tym roku, z okazji 35. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego, Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprasza w charakterze prelegentów działaczy „Solidarności”. Bohaterami pierwszego byli Mirosława Mencel i Edward Grzeliński, którzy opowiadali o swoich perypetiach z władzą w związku z drukiem nielegalnej prasy i ulotek w okresie stanu wojennego.

Tym razem Archiwum zaprasza do swojej siedziby przy ul. Poznańskiej 207 we wtorek, 31 maja br. o godz. 12.00. Wstęp wolny.

MIK, fot. org.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/