Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Wolicy ZDJĘCIA

Są inni, wyjątkowi i równi nam wszystkim – mówi o swoich podopiecznych Agnieszka Nowak, dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego „Tęcza” w Wolicy. Osoby niepełnosprawne intelektualnie przy wsparciu innych mogą osiągać sukcesy i być szczęśliwe. Niestety wciąż jeszcze nie tylko one, ale też ich rodzice napotykają na wiele barier – prawnych, architektonicznych, ekonomicznych i społecznych. Dni Godności Osób Niepełnosprawnych mają udowodnić i pokazać innym, ile radości i uśmiechu niepełnosprawni mogą przysporzyć swoim bliskim.

Bawili się w poszukiwaczy złota, pozowali do zdjęć niczym gwiazdy Hollywood i odbyli podróż na Dziki Zachód. W czwartek, 12 majana terenie Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego „Tęcza” w Wolicy podopieczni zarówno tego ośrodka, jak i innych, świętowali Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.

Barier nie brakuje

- Nasi podopieczni nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Potrzebują asystentury, wolontariatu i tak naprawdę fajnie jest, jak na naszym terenie, który znają, w którym czują się bezpiecznie możemy gościć naszych wspaniałych przyjaciół i z nimi wspólnie się bawić . Ta zabawa ma na celu wspólną integrację, ale też pokazanie, że dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie są inni, ale równi – mówi Agnieszka Nowak, dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego „Tęcza”.  

I dają mnóstwo radości swoim rodzicom i opiekunom, ale niestety wciąż na swojej drodze napotykają mnóstwo barier. - Mamy dużo problemów urzędowych, wiele musimy sami robić. Państwo nam mało pomaga. Mamy małe dofinansowania do pampersów, do sprzętów rehabilitacyjnych, do wózków. NFZ znowu poobcinał dofinansowanie. Jest nam ciężko – przyznaje Katarzyna Żak, mama Wiktorii. -  W naszym przypadku są to bariery architektoniczne. Ciężko wyjść na spacer, bo gdzieniegdzie jest piaszczysto i z wózkiem jest problem w takich miejscach. Społecznych barier jest trochę mniej. Mieszkamy w Koźminku i ludzie są tam przyzwyczajeni do Wiktorii i jest fajnie – dodaje Kinga Chenczke, mama Wiktorii.

Kinga Chenczke z córką Wiktorią

Skoro można pomóc, to dlaczego tego nie robić?

I na szczęście, chociaż bariery społeczne wciąż jeszcze są, to zdaje się, że powoli się zmniejszają. Świadczą o tym sponsorzy, którzy coraz chętniej wspierają osoby niepełnosprawne i wolontariusze, których przybywa. Podczas czwartkowej imprezy pojawiło się kilkoro z nich z koła wolontariatu w Gimnazjum nr 4 w Kaliszu. – Zdecydowałem się zapisać do wolontariatu rok temu, bo uważam że naprawdę warto pomagać ludziom, a skoro mogę pomóc, to dlaczego tego nie robić? – mówi Piotr Mintus, wolontariusz i uczeń tej szkoły.

Piotr Mintus, wolontariusz

A młodych ludzi, chętnych do pomocy w gimnazjum nie brakowało. - Na pewno jest im łatwiej, niż nam dorosłym. Być może są mniej świadomi, być może są bardziej otwarci, bo są to dzieci w zbliżonym wieku. Natomiast oczywiście, że przeżywają swoje smutki i rozterki.  Mieliśmy taki przypadek, że rozmawiałam z dziewczynką, która strasznie przejęła się faktem, że dziecko się rozpłakało, a ona nie wiedziała, dlaczego. Ale wytłumaczyłam jej wszystko i działa dalej – chwali swoich uczniów Maria Adamczyk, nauczycielka i opiekunka koła wolontariuszy w Gimnazjum nr 4 w Kaliszu.

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy „Tęcza” ma kilkudziesięciu wolontariuszy, ponad 40 podopiecznych i prawie tak samo liczną kadrę nauczycieli i terapeutów. Fundacja Dzieciom „Pomagaj” nowoczesny ośrodek zbudowała głównie dzięki datkom podatników z 1%.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/