Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

„Czytanie ścian” - prapremiera w kaliskim teatrze

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego trwają ostatnie przymiarki do pierwszej prapremiery, po długiej przerwie działania teatrów. Spektakl „Czytanie ścian” w reżyserii Rudolfa Zioły, oparty na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła, zagości na Scenie Kameralnej już w najbliższy piątek. Opowieść o fascynującej biografii wybitnej czeskiej poetki ożyje na teatralnych deskach po raz pierwszy.

„Czytanie ścian” jest sceniczną adaptacją reportażu pochodzącego z tomu „Nie ma”. Autor ˗ Mariusz Szczygieł ˗ to nie tylko znany dziennikarz i ceniony reportażysta, ale także zagorzały czechofil. Jego talent literacki został nagrodzony w 2019 roku najważniejszą polską nagrodą literacką Nike oraz nagrodą Nike Czytelników.

Spektakl opowiada niecodzienną historię ˗ Mariusz Szczygieł podczas jednego z licznych pobytów w czeskiej Pradze, niespodziewanie natknął się na wiersz. Ale nie byle jaki wiersz, lecz ˗ jak sam twierdzi ˗ ten właściwy wiersz. Kilka niepozornych wersów, zawieszonych w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nieoczekiwanie ścisnęło go za gardło i brzuch ˗ nim pociąg zatrzymał się na docelowej stacji, znał już każde słowo na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później Fischerová opowiadała mu przy butelce wina wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.

Reżyserem spektaklu jest doskonale znany lokalnej publiczności Rudolf Zioło, który na swoim koncie ma już dziewięć przedstawień zrealizowanych w kaliskim Teatrze, w tym: „Mój Nestroy”, „Trzy po trzy”, „Nikt nie spotyka nikogo”. Zagrają: Izabela Wierzbicka, Wojciech Masacz i Michał Wierzbicki. Scenografię przygotował Andrzej Witkowski, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich scenografów, muzykę napisał Marcin Nenko, a projekcje video wykonał Tomasz Schaefer.

Z powodu ograniczenia widowni do 50% prapremiera zostanie zagrana dwukrotnie: pierwsza ˗ „dla nocnych marków” ˗ w piątek 28 maja o 20.00, a druga ˗ „dla rannych ptaszków” ˗ w sobotę, 29 maja o 17.30.

Kolejne okazje do zobaczenia spektaklu to 30 maja oraz 1, 2, 18, 19 i 20 czerwca. Na wtorek 1 czerwca Teatr zaplanował „Spektakl z puentą” ˗ po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z aktorami, prowadzona przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, a bilety będą dostępne w specjalnej cenie 15 zł.

Aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, po każdym spektaklu przestrzenie Teatru będą zdezynfekowane specjalistycznym sprzętem. Widzów wciąż obowiązują maseczki i zasada zajmowania co drugiego miejsca dla zachowania należytego dystansu.

Źródło: teatr, fot. Agnieszka Kot 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/