Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Akcelerator Kultury już działa ZDJĘCIA

W czwartek, 4 marca oficjalnie otwarto Akcelerator Kultury – przestrzeń dla artystów-amatorów i wszystkich, których interesuje sztuka i różne działania twórcze. A pierwszym z nich była wystawa prac fotografów ze stowarzyszenia „Poza Kadrem”.

Akcelerator to nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Powstał po gruntownym remoncie dawnej hali targowej Rogatka przy ulicy Nowy Świat 2a. I jak sama nazwa wskazuje ma pobudzać artystyczne działania w mieście. - Sam pomysł był taki, żeby to miejsce było dla stowarzyszeń artystycznych, dla fundacji, dla grup nieformalnych. Ale także dla osób fizycznych, które nie są nigdzie stowarzyszone, ale chciałyby przyjść czegoś się nauczyć albo w zaciszu coś porobić np. pograć na gitarze, pośpiewać. Nie chcę, aby to źle zabrzmiało, ale bardziej dla środowisk amatorskich niż zawodowych, bo zdarza się, że poziom tych środowisk jest wyższy – mówi nam Piotr Bigora, dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, którego podlega Akcelerator.

Zdaniem Piotra Bigory potencjał w ludziach jest duży, tylko trzeba dać im szansę i zachęcić. I taką szansą ma być właśnie Akcelerator. Dla odwiedzających miejsce to będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 13.00 - 21.00. Ci aktywniejsi natomiast muszą sami skontaktować się z „Wieżą Ciśnień”, jeśli chcą podzielić się swoją twórczością. Następnie Ośrodek podpisze umowę z zainteresowanym, aby czuł się współodpowiedzialnym za to miejsce i sprzęt.

W czwartek, 4 marca na otwarciu pierwszej wystawy w Akceleratorze Kultury mieszkańcy mogli zobaczyć prace stowarzyszenia „Poza Kadrem”. Co o nowym miejscu myślą sami artyści? - Brakuje miejsca, gdzie kaliszanie mogliby zapoznać się ze sztuką, bo w Kaliszu jest wielu fajnych artystów, nie tylko my, ale wielu, którzy tworzą wspaniałe rzeczy i myślę, że to będzie z korzyścią dla kaliszan, żeby takie miejsca powstawały. Fotografujemy ładnych parę lat i nie było w Kaliszu takiego miejsca, gdzie można by było pokazać swoje prace, żeby ludzie mogli korzystać codziennie – mówią Michał Werbiński i Michał Szymański, organizatorzy wydarzenia.

Wystawy mają zmieniać się co 2 tygodnie. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią dla zwiedzających obecna wystawa będzie czynna do 16 marca, od wtorku do soboty, w godzinach od 13.00 do 21.00. Jak powiedział nam Piotr Bigora, kalendarz wystaw i imprez jest zaplanowany do końca czerwca, a wydarzenia na bieżąco będą wstawiane na tworzącej się stronie.

Akcelerator Kultury powstał w ramach projektu „Kalisz - kurs na rewitalizację”. Koszt inwestycji to nieco ponad 3 mln zł.

JF, fot. Zuzanna Tomczyk

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/