Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

5 priorytetów nowego biskupa diecezji kaliskiej Damiana Bryla

W sobotę, 27 marca odbył się uroczysty ingres nowego biskupa naszej diecezji Damiana Bryla do kaliskiej katedry pw. Św. Mikołaja. To trzeci biskup w historii diecezji kaliskiej. Wyznaczony przez papieża Franciszka ordynariusz w homilii określił pięć priorytetów swojej posługi. Odniósł się także do ostatnich trudnych doświadczeń diecezji, czyli problemu pedofilii.

Ingres to uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją. Z powodu epidemii nie mogli w nim uczestniczyć wszyscy chętni wierni, a tylko zaproszeni goście. Tych było jednak sporo, zarówno ze stanu duchownego, jak i świeckiego. Uroczystość transmitowały Telewizja TRWAM i Telewizja Dom Józefa.

W ingresie uczestniczyło 7 biskupów, m.in. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś (który przez 7 miesięcy pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji kaliskiej), bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Nie zabrakło również biskupa seniora diecezji kaliskiej, Stanisława Napierały.

Symbolem objęcia przez bpa Damiana Bryla władzy w diecezji kaliskiej było przekazanie mu przez abpa Gądeckiego pastorału, a także odczytanie bulli nominacyjnej podpisanej przez papieża Franciszka.

W swojej homilii nowy biskup kaliski zaznaczał, że Kościół powinien odgrywać w obecnych czasach szczególną rolę.

W tych trudnych czasach niepokoju, zamętu i niepewności wiara ta jest dla nas wszystkich bardzo ważna. Jest umocnieniem, wsparciem i daje nadzieję – wskazywał bp Damian Bryl.

„Chcemy prosić o przebaczenie”

Biskup wspominał blisko 30-letnią historię diecezji kaliskiej, której przewodnictwo teraz obejmuje. Nie pominął „sytuacji trudnych i bolesnych”, czyli problemu pedofilii. Przypomnijmy, przypadki przestępstw seksualnych popełnianych przez jednego z księży diecezji, Arkadiusza H., a tuszowanych przez byłego biskupa Edwarda Janiaka ujawnił film dokumentalny braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Ks. Arkadiusz H. został niedawno skazany na 3 lata więzienia. O wyroku pisaliśmy o tym TUTAJ

Bp Edward Janiak został przez papieża odwołany z funkcji. Nie może nawet przebywać na terenie diecezji kaliskiej. Jak wynika z filmu Janiak był informowany o skłonnościach pedofilskich Arkadiusza H., a jedyną jego reakcją na kolejne skargi ofiar było przenoszenie księdza z parafii do parafii. Były już ordynariusz diecezji kaliskiej przed laty podobnie postępował we Wrocławiu, gdzie pomagał w ukrywaniu przestępstw seksualnych innego duchownego.

Nowy biskup Damian Bryl podczas ingresu prosił o przebaczenie ofiary pedofilii i wszystkich dotkniętych tą sytuacją.

Niestety w Kościele doświadczamy także naszej słabości, niedoskonałości i upadków. Ufając, że miłość jest większa niż grzech, wołamy szczerze o Boże miłosierdzie. Chcemy prosić o przebaczenie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali dotknięci i skrzywdzeni. Chcemy wszystkie te trudne sprawy w duchu prawdy poddać ocenie i podjąć stosowne konsekwencje – zapewnia nowy biskup.

5 priorytetów – Kościół otwartych drzwi

  1. „Wypłyńmy na głębię”

Najpierw musimy skupić się na „być”, zanim zaczniemy działać. To głębsze poznanie Jezusa Chrystusa i nas samych

2. Wierność Chrystusowi i jego Ewangelii

W świecie, w którym pojawia się tak wiele myśli, poglądów chcemy iść drogą Jezusa Chrystusa, szanując inne punkty widzenia i myślenia.

3. Kultura spotkania

 

Kościół ma być domem i szkołą komunii ; chcemy, by wspólnota diecezjalna stawała się miejscem spotkania podejmowanego w duchu szacunku, miłości i zrozumienia, to postawa dialogu;

4. Bogaci w miłosierdzie

Potrzebna jest nam dziś nowa wyobraźnia miłosierdzia, której przejawem będzie nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka;  Winniśmy postępować tak, aby w każdej chrześcijańskiej wspólnocie ubodzy czuli się jak u siebie w domu.

5. Wspólnota wyruszająca w drogę

Kościół wyruszający w drogę jest Kościołem otwartych drzwi.

Czasem Kościół jest jak ojciec syna marnotrawnego, który nie zamyka przed nim drzwi, aby mógł on wejść bez trudności, kiedy powróci. Dla Kościoła zawsze ważny jest człowiek, konkretny człowiek. Chrystus prowadził kościół diecezji kaliskiej przez 29 lat istnienia. Ufamy, że dalej będzie z nami. Dlatego w duchu ufności, z nadzieją, podejmujemy to wszystko, co przed nami

Na koniec biskup Bryl zwrócił się do opiekuna diecezji kaliskiej św. Józefa, by prowadził wspólnotę „na drodze życia” i by bronił ją od wszelkiego zła.

Zapis transmisji z ingresu zobaczycie TUTAJ

AG, fot. Dom Józefa/fb

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/