Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

200 lat kaliskich towarzystw muzycznych - koncert jubileuszowy

Dwa wielkie dzieła literatury muzycznej: Msza nr 6 G-dur "Sancti Nikolai" Haydna oraz IX Symfonia d-moll Beethovena zabrzmią w piątkowy wieczór w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Na scenie: chór mieszany, czworo solistów i orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Adama Klocka.

- W najbliższy piątek, 23 listopada możemy poczuć się jak kaliscy melomani sprzed dwóch wieków. Spróbujmy wyobrazić sobie ich radość i nadzieje związane z ukonstytuowaniem Towarzystwa Przyjaciół Muzyki oraz emocje, jakie towarzyszyły im, kiedy wykonywano Mszę nr 6 G-dur "Sancti Nikolai" – zachęca do udziału w wydarzeniu Filharmonia Kaliska.

Jubileuszowy koncert z okazji 200 lat kaliskich towarzystw muzycznych odbędzie się o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Bilety w cenie 30 zł, dzieci i młodzież do lat 18 - 10 zł.
Wystąpią:

Małgorzata Trojanowska - sopran
Anna Lubańska - alt
Tomasz Kuk - tenor
Robert Gierlach - bas

Chór mieszany Vivid Singers
Dawid Ber- przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Adam Klocek - dyrygent

Program:
Joseph Haydn - Msza nr 6 G-dur "Sancti Nikolai" Hob.XXII:6
Ludwig van Beethoven - IX Symfonia d-moll op. 125 

W przerwie koncertu wystąpią uczniowie
Städtische Musikschule w Hamm
oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. H. Melcera w Kaliszu
Pod honorowym patronatem
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
prof. dr. hab. Piotra Glińskiego

*

Gazeta Warszawska d.3 Mca Grudnia 1818 r. (zachowano oryginalną pisownię)

Z Kalisza 25 Listopada

Dzień 22 b.m. iako Patronki muzyki Śtey. Cecylii, obchodzony był z świetną uroczystością przez Towarzystwo Przyjaciół Muzyki w tuteiszem mieście, które odebrawszy potwierdzenie urzędowe, reskryptem Komissy Rządowey Spraw Wewnętrznych i Policyi, z dnia 8 Października r.b. obrało ten dzień na otwarcie swoiego stowarzyszenia, poświęcaiąc tak przyiemny talent, na cześć Naywyższego, w Kościele tuteyszym katedralnym. Przeszło sześćdziesięciu kilku Członków Towarzystwa pod dyrekcją W. JP. Witkowskiego, wykonali znaną z piękności swey, mszą nieśmiertelnego Haydena Nro 6. Wiadome w niey znawcom trudności, przezwyciężone zostały z powszechnem zadowolnieniem; a zacne osoby płci piękney, posiadaiący niebieski dar głosu, w licznem zgromadzeniu, wykonanie tego pięknego dzieła muzyki wielkiego Mistrza wesprzeć raczyły. Dzień ten uczynił szczęśliwą wróżbę znacznych postępów , w udoskonaleniu muzyki w mieście Kaliszu, a Towarzystwo iey przyjaciół, iuż dotąd nie tylko nadzieię, ale istotne daie dowody swey pracy i gorliwości.

Małgorzata Trojanowska - sopran
Edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach (szkoła muzyczna I i II stopnia). Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku. W 2008 roku ukończyła dyrygenturę chóralną w klasie
prof. Bożenny Sawickiej, w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej i wciąż pozostaje pod jej opieką wokalną.
Warsztat wokalny kształciła również podczas kursów wokalnych z wybitnymi śpiewakami, m.in.: Anitą Garancią, Olgą Pasiecznik, Izabelą Kłosińską, Markiem Rzepką.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych: Konkursu im. Karola Kurpińskiego – III nagroda i nagroda specjalna (2011), III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w ramach 3. Letniej Akademii Śpiewu – III nagroda i nagroda publiczności (2011), VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” – III nagroda i nagroda specjalna ZASP (2011), X Międzynarodowego Festiwalu Belcanto w Nałęczowie (2012) – Złoty Słowik, nagroda publiczności, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Brześciu – nagroda (2013), Konkursu Moniuszkowskiego „Pieśń wieczorna” w Białymstoku – III nagroda (2015), I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Viva Calisia – III nagroda, nagroda Filharmonii Kaliskiej oraz nagroda „za prawdę sceniczną” (2018); stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010/11.
Jako solistka współpracowała ze znakomitymi zespołami i dyrygentami: M. J. Błaszczykiem (orkiestra OiFP), A. Klockiem (orkiestra Filharmonii Kaliskiej), J. Salwarowskim (orkiestra Filharmonii Częstochowskiej), Cz. Grabowskim (orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej), J. Swobodą (orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze), J. M. Zarzyckim (orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży), P. Wijatkowskim (orkiestra UMFC), M. Kluczyńską (orkiestra UMFC oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej), A. Sosnowskim (Białoruś), N. Pavilionisem (orkiestra OiFP), P. Deptuchem, N. Athineosem (Brandenburska Orkiestra Państwowa), Z. Gracą. Od 2007 roku współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko.

Anna Lubańska - mezzosopran
Ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Akademię Muzyczną w klasie Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari, gdzie otrzymała I nagrodę i trzy wyróżnienia, (za najlepsze wykonanie pieśni francuskiej i utworu Mozarta, a także za najlepsze wykonanie utworu Lutosławskiego). Już podczas ostatniego roku studiów zaczęła występować na warszawskiej scenie operowej, z którą związana jest do dzisiaj. 
Na scenie Teatru Wielkiego debiutowała jako Blumenmadchen w „Parsifalu” Richarda Wagnera.
Wszechstronny talent, temperament i zdolności aktorskie oraz różnorodny repertuar, czynią z niej jedną z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich śpiewaczek, zdolnych z równym powodzeniem wykonywać role tragiczne, a także partie o lżejszym charakterze.
Do najważniejszych ról w jej repertuarze, które wykonywała na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej, należą: Księżniczka Eboli w „Don Carlos”, Amneris w „Aidzie” i Fenena w „Nabucco” Giuseppe Verdiego, a także Herodiada w „Salome” Richarda Straussa, Jadwiga w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki, Matka Ubu w „Ubu Rex” Krzysztofa Pendereckiego, Olga w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego, Suzuki w „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego, Cześnikowa w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki i Ortruda w „Lohengrinie” R. Wagnera.

Tomasz Kuk - tenor
Urodził się w Gorlicach. Dla studiów wokalnych porzucił naukę na wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Prof. Wojciecha Jana Śmietany ukończył z wyróżnieniem. 
Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez Prof. Helenę Łazarską, Prof. Ryszarda Karczykowskiego i Maestrę Montserrat Caballe.
Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych. Zdobył m.in. I nagrodę na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1994). 
II nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1996). 
Na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari 
w Nowym Sączu (1997) otrzymał III nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii Jontka z opery Halka S. Moniuszki. 
W 1999 roku został laureatem Międzynaradowego Konkursu Wokalnego im. V. Belliniego w Caltanissettcie. 
Na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Moniuszki 
w Waszawie zdobył I nagrodę.
Tomasz Kuk ma na swym koncie wiele prestiżowych koncertów oratoryjnych i estradowych, m.in. wykonania „Stabat Mater” A. Dvořaka pod dyrekcją H. Rillinga, „Mszy Es-dur” F. Schuberta pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, „Requiem” W. A. Mozarta, „Requiem” G. Verdiego pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, „IX-Symfonii” L. van Beethovena, „Petite Messe Solenelle” G. Rossiniego, cyklu pieśni „Schöne Müllerin” 
F. Schuberta, „Dichterliebe” R. Schumana.
Na stałe związany jest z Operą Krakowską. Współpracuje Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, a także Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie. 
Często występuje gościnnie na zagranicznych scenach operowych, m.in w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach. 
Artysta występował wielokrotnie jako: Ismael w „Nabucco” 
G. Verdiego, Alfred w „Traviacie” G. Verdiego, Macduff w operze „Macbeth” 
G. Verdiego, Carlo w „Joannie d’Arc” G. Verdiego, Duca w „Rigoletto” G. Verdiego, Radames w „Aidzie” G. Verdiego, Manrico w „Trubadurze” G. Verdiego Don Jose w „Carmen” G. Bizeta, Arturw „Łucjii z Lammermoor” G. Donizettiego, Tebaldo w „Capuletti e i Montecchi” V. Belliniego, Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascaniego, Jontek w „Halce” S. Moniuszki, Stefan w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, Idamor w „Parii” S. Moniuszki, Princ w „Rusałce” A. Dvoraka, Leński w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Cavaradossi w „Tosce” G. Pucciniego, Pincerton w Madama Butterfly G. Pucciniego, Rudolf w „Cyganerii” G. Pucciniego, Kalaf w „Turandot” G. Pucciniego, Canio w „Pajacach” R. Leoncavallo, Stary Król w „Hagith” K. Szymanowskiego, Bacchus w „Ariadnie na Naxos” R. Straussa, Hoffmann w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha czy tytułowy Tannhäuser w operze R. Wagnera

Robert Gierlach – bas-baryton

Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Kazimierza Pustelaka. Artysta otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Viottiego w Vercelli we Włoszech i Nagrodę Publiczności na Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas. 

Już jako student rozpoczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, śpiewając w „Weselu Figara” i „Don Giovannim” Mozarta. W tym czasie występował również w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie jako Don Basilio w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. Z zespołami tych teatrów odbył liczne podróże  zagraniczne (Hiszpania, Francja, Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Japonia).

Robert Gierlach występuje na prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Japonii. Śpiewał m. in. w Teatro La Fenice w Wenecji -„Wesele Figara” Mozarta-partia Hrabiego i „Maria di Rohan” Donizettiego-partia de Fiesque; Teatro Filarmonico w Veronie- „Mojżesz w Egipcie”-partia Faraona, oraz w koncertowym wykonaniu oratorium ”Eliasz” Mendellssohna pod batutą Shlomo Minza; w Teatro Comunale w Bolonii („Don Giovanni” Mozarta-partia Leporella, ”Podróż do Reims”Rossiniego-partia Don Profonda) oraz koncertowe wykonanie „Pulcinelli”Strawińskiego; w Teatro dell’ Opera w Rzymie („Kopciuszek” Rossiniego-partia Alidora) oraz Teatro dell’ Maggio Musicale Fiorentino we Florencji; Teatro G. Verdi w Trieście („Wesele Figara”-partia Hrabiego);  Teatro alla Scala w Mediolanie („Wesele Figara”-partia Hrabiego, „Tatiana”A.Corghiego-partia Sabinina).We Francji występował na takich scenach jak: Opera w Nicei, Opera w Marsylii (wszędzie jako Leporello w „Don Giovannim” Mozarta w Theatre des Champs-Elysees w Paryżu-„Król Edyp „ Strawińskiego-partia Kreona oraz koncertowe wykonanie „Króla Rogera” Szymanowskiego-partia Archierejosa. W Stanach Zjednoczonych artysta występował m.in. w Detroit Opera House jako Figaro w „Weselu Figara” Mozarta (dwie różne inscenizacje).Partię Figara śpiewał również w Nico Theatre w Cape Town (RPA), na Festiwalu Operowym w Glyndebourne oraz na deskach Grand Theatre w Genewie jak i w Grand Opera na Florydzie (Miami) Prowadzi też ożywioną działalność koncertową, wsółpracując z takimi zespołami jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Orkietra Filadelfijska, Orchestre National de France, I Solisti Veneti, City of Birmingham Orchestra, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Dresdner Rundfunk Orcheser, NHK Tokyo Orchestra.

Artysta brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Salzburger Festspiele, BBC Proms (Royal Albert Hall), Berliner Festwoche i Schleswig-Holstein Festival, Wratislavia Cantans, Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewał też tytułowego Don Giovanniego w warszawskim Teatrze Wielkim w inscenizacji Mariusza Trelińskiego.

Opr. MIK, fot. org. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/