Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

130 interwencji i kilkuset strażaków w akcji. Skutki wichury nad Kaliszem i regionem ZDJĘCIA

Około 130 razy interweniowali w czwartek strażacy w Kaliszu i okolicach. Silny wiatr, który wiał przez większość dnia zrywał linie energetyczne i dachy, łamał gałęzie i przewracał drzewa. Nad usuwaniem skutków wichury pracowały praktycznie wszystkie jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej – w sumie kilkuset ratowników.

Zaczęło się około godz. 14.00 w czwartek, 20 października. To wtedy zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o zniszczeniach spowodowanych przez wiatr.

Dotyczyły zarówno samego miasta, jak i okolicznych gmin. W 90 procentach były to powalone drzewa – mówi mł. kp. Szymon Zieliński, oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej. – Ponadto były to zerwane linie energetyczne i w 20 przypadkach uszkodzone dachy, ale na szczęście tylko oderwane pojedyncze dachówki lub kawałki blachy. Nikt nie został poszkodowany.

M.in. na ul. Stawiszyńskiej w Kaliszu drzewo przewróciło się na jezdnię. Podobnie było na Tyńcu, w Brudzewku, na drodze Biernatki – Florentyna i w wielu innych miejscowościach. Na krajowej „12” w Kucharach (trasa Kalisz – Pleszew) w poprzek jedni przewróciła się jedna z naczep ciężarówki, całkowicie blokując przejazd.

W związku z uszkodzeniem linii energetycznych odnotowaliśmy także dwa pożary: na terenie gminy Brzeziny oraz Blizanów - dodaje mł. kpt. Szymon Zieliński. 

Z powodu awarii przez wiele godzin prądu nie miała część gminy Opatówek.

W działania związane z wichurą zaangażowane były niemal wszystkie jednostki straży z Kalisza i powiatu – w sumie kilkuset strażaków. Ich pomoc okazała się niezbędna także w Słupcy, gdzie na skutek silnego podmuchu wiatru uszkodzony został maszt radiowy tamtejszej straży pożarnej.

Celem wsparcia wysłaliśmy tam nasz specjalistyczny samochód dowodzenia i łączności – mówi rzecznik KM PSP w Kaliszu.

Ze skutkami wichury strażacy walczyli do późnego wieczora.

W całej Polsce przeprowadzono prawie 10 tysięcy interwencji. Bilans jest tragiczny: poszkodowanych zostało 18 osób, w tym 5 strażaków, a 4 osoby zginęły. Do wszystkich tych tragicznych zdarzeń doszło na Dolnym Śląsku. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim, na drodze krajowej numer 5, dachował samochód dostawczy. Zginął kierowca. W miejscowości Siechnice na pracownika budowy zawaliła się ściana budynku. We Wrocławiu przy ulicy Żużlowców drzewo zawaliło się na samochód. Śmierć poniosły dwie osoby, które podróżowały autem.

MIK, fot. AG, czytelnicy portalu, PSP Kalisz

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/