Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Lesława, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Aktualności

Trzęsienie ziemi w koalicji. Radni opuszczają prezydenta

Radni stowarzyszenia „Wspólny Kalisz” opuszczają prezydenta. Magdalena Spychalska, Małgorzata Zarzycka i Piotr Lisowski nie chcą dalej podpisywać się pod działaniami Grzegorza Sapińskiego, z którym szli do wyborów. Źle ocenili także obecną koalicję. Swoją decyzję ogłosili podczas dzisiejszej sesji. 

Informacje o wystąpieniu radnych z klubu „Wspólny Kalisz” pojawiły się kilka dni temu na forach internetowych. Radni do czwartku nie potwierdzali tych plotek, ale też im nie zaprzeczali. Zrobili to dopiero na początku rozpoczętej dziś o 9.00 sesji Rady Miejskiej. – Występujemy z klubu radnych „Wspólnego Kalisza” i powołujemy nowy klub o nazwie „Tak dla Kalisza” – poinformowała Magdalena Spychalska, do tej pory przewodnicząca prezydenckiego klubu. We „Wspólnym Kaliszu” pozostał tylko jeden radny, Edward Prus – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

Cała trójka, która dziś opuściła rządzący miastem klub, w wyborach samorządowych w 2014 roku startowała z list „Wspólnego Kalisza”, z którego fotel prezydenta zdobył również Grzegorz Sapiński. Nigdy jednak, jak przypomniał Piotr Lisowski, nie byli członkami stowarzyszenia. – Wybrali nas wyborcy jako osoby godne zaufania. Nie możemy ich zawieść. Dziś, podobnie jak nasi wyborcy, nie utożsamiamy się z działaniami stowarzyszenia „Wspólny Kalisz”. Formuła naszej współpracy z tym stowarzyszeniem została wyczerpana. Polityczne zapatrywania czy przynależność partyjna nie powinny przesłaniać takich cech, jak transparentność, praca na rzecz mieszkańców oraz demokracja samorządowa. Słuszne uwagi opinii publicznej oraz doniesienia medialne z ostatnich tygodni wskazują, że koalicja większościowa powinna zmienić formułę swoich działań – wyjaśnił.

Magdalena Spychalska, Małgorzata Zarzycka i Piotr Lisowski nie utażasamiają się już, jak sami mówią, z prezydenckim stowarzyszeniem

Dlatego cała trójka stworzyła nowy klub. Nie chcą być ani opozycją, ani koalicją. Wyjaśnili, że ich decyzja wynika z chęci sprawowania mandatu zgodnego z obietnicami wyborczymi. – Mamy świadomość, że nasze wystąpienie może zachwiać koalicją większościową w Radzie Miejskiej. Nie odgradzamy się jednak od odpowiedzialności za miasto, będziemy popierać transparentne, dobre i omówione projekty – dodała Małgorzata Zarzycka. – Jeśli pan prezydent, jak deklarował w kampanii, jest nastawiony na szeroką współpracę z mieszkańcami, to mamy nadzieję, że podejmie rozmowy z naszym klubem.

Odważnej decyzji radnym nowo powstałego klubu pogratulował Dariusz Grodziński. Radny Platformy Obywatelskiej i były wiceprezydent ma nadzieję na współpracę. – Decyzja na pewno kosztowała państwa wiele przemyśleń i obaw. My chcielibyśmy wyrazić nadzieję, że uda nam się wspólnie odblokować to miasto, które pogrąża się w zastoju, marazmie i nie wszystkie inicjatywy miały szansę zaistnieć - powiedział.

Rada Miejska Kalisza liczy 25 radnych. Koalicję tworzy prezydencki „Wspólny Kalisz”, w którym było do tej pory 4 radnych (po wystąpieniu trojga z nich pozostał jedynie Edward Prus), Sojusz Lewicy Demokratycznej z 4 członkami i Prawo i Sprawiedliwość, które ma 5 radnych. Odejście radnych oznacza, że koalicja nie ma w tej chwili większości. W Radzie jest również pięcioosobowy klub Platformy Obywatelskiej i mający tylu samo radnych klub stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”. Pozostali radni to Stanisław Paraczyński z „Samorządnego Kalisza i radny niezrzeszony Krzysztof Ścisły, który mandat uzyskał z listy SLD.

AW, zdjęcia autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/