Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Zielona Prosna niepokoi mieszkańców ZDJĘCIA

Radny Dariusz Grodziński domaga się interwencji i wyjaśnień od prezydenta Krystiana Kinastowskiego w związku z zielonym kolorem rzeki Prosny. Sytuacja niepokoi także innych mieszkańców. A trwa już od kilku tygodni, o czym informowaliśmy w pierwszych dniach września.

Zielony kolor rzeki ciągnie się aż od Szałego do centrum miasta.

W związku z drastycznym zanieczyszczeniem rzeki Prosny na jej miejskim odcinku, które dotarło do naszego miasta ze zbiornika w Szałe, zwracam się z prośbą o oficjalną interwencje Miasta Kalisza do wszystkich służb i instytucji, w celu wyjaśnienia źródła zanieczyszczenia, ustalenia jego dokładnego składu biologicznego lub chemicznego i podjęcie próby ustalania sprawcy. Proszę o potraktowanie tej sprawy jako bardzo poważnej i pilnej – napisał w mediach społecznościowych radny Dariusz Grodziński.

O sprawie pisaliśmy już na początku września. Zielone smugi na Prośnie to wykwit sinic, który spłynął z powierzchni zbiornika wodnego w Szałem. Jest on zlokalizowany na rzece Pokrzywnicy, która jest dopływem rzeki Prosny.

Ten wykwit sinic w zbiorniku w Szałem występował przez niemal całe lato. Obecnie wraz ze zrzucaną ze zbiornika wodą spływają one do Pokrzywnicy, potem do Prosny. W ostatnim czasie sinice wraz z biologicznym przelewem do zbiornika przedostały się do tych rzek i tak trafiły do Kalisza – mówi nam Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

Problem sinic pojawia się w Szałem każdego lata, a ma to związek z nieuregulowaną gospodarką wodno-ściekową gmin w zlewni rzeki Pokrzywnicy. Wpływ na to mają również spływające z pól nawozy. To wszystko w połączeniu z wysoką temperaturą przyczynia się do intensywnego zakwitu sinic.

Rozwiązanie problemu jest złożone – mówi Jarosław Władczyk.

Wymaga tak naprawdę zaangażowania każdej ze stron. Wiąże się przede wszystkim z koniecznością uregulowania spływu powierzchniowego nawozów z pól. Należałoby również rozwiązać problem z nieuregulowaną gospodarką wodno-ściekową gmin położonych w zlewni zbiornika w Szałem – wyjaśnia rzecznik.

Do tego czasu problem będzie się powtarzał. 

Jak dodaje rzecznik – w poniedziałek 27 września zabarwienie było wyjątkowo intensywne, a spowodowane było spowolnieniem przepływu wody przez kaliski węzeł wodny.

Na skutek przeprowadzonej regulacji przepływu wody przez kanał sytuacja została złagodzona – zapewnia Jarosław Władczyk.

AG, MIK, fot. autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/