Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Wolica chce szczepić przeciw COVID-19. Czeka na decyzję resortu zdrowia

Jest szpitalem jednoimiennym, ale chce także móc szczepić przeciw COVID-19. Wolica zgłosiła chęć stworzenia u siebie takiego punktu. Ministerstwo Zdrowia jeszcze weryfikuje część placówek, które chcą zostać ujęte w powstającej sieci. Masowe szczepienia mają ruszyć w pierwszym kwartale 2021 roku,. W środę ruszyła infolinia poświęcona szczepieniom.

Punkty szczepień mają być w każdym powiecie. Tak by każdy chętny miał jak najbliżej do miejsca, gdzie otrzyma zastrzyk. Placówki chętne do włączenia się do narodowego programu szczepień mogły zgłaszać się do Ministerstwa Zdrowia. I to resort będzie oceniać, czy szpital lub przychodnia spełniają wymagania. - Muszą być miejsca obserwacyjne, gdzie pacjent po zaszczepieniu przynajmniej pół godziny musi być pod kontrolą – wyjaśnia Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy. - Są wytyczne dotyczące kwalifikacji pacjentów, kwalifikuje ich lekarz. Oczywiście też wytyczne dotyczące przechowywania szczepionek.  

Szczepienia ruszyły już w Wielkiej Brytanii. W Unii Europejskiej szczepionka ma być dopuszczona do dystrybucji w najbliższych dniach, a nie jak planowano na przełomie roku 2020 i 2021. I być może jeszcze w grudniu zacznie być dystrybuowana do poszczególnych krajów Wspólnoty. Tak by zacząć szczepienia przed zapowiadaną już trzecią falą pandemii. - Nasza przyszłość znajduje się w fiolce. W fiolce, w której są szczepienia – mówił na konferencji prasowej we wtorek 15 grudnia Adam Niedzielski, minister zdrowia. - I nie możemy dopuścić do tego, by te szczepienia odbywały się w eskalacji pandemii. Trudno będzie wtedy po prostu zorganizować wydajny proces szczepień.

Dlatego w organizację szczepień mają włączyć się także samorządy oraz organizacje takie jak straż. A same placówki, gdzie szczepionka będzie podawana mają obiecane wsparcie. Ich zadaniem jest stworzenie tylko odpowiednich warunków dla pacjentów. - Będzie dostarczony bezpłatnie sprzęt do szczepienia, czyli strzykawki, igły, gaziki. Również bezpłatna będzie  utylizacja wykorzystanego sprzętu. To jest bardzo dużo – dodaje Sławomir Wysocki. - Ponieważ nie mamy pomieszczeń, jesteśmy przecież szpitalem covidowym , szykujemy w kontenerach modułowych pomieszczenia, które spełnią wszystkie wymagania. I tam będzie bezpieczny punkt.  

Ratunkiem, by ustrzec się przed jej konsekwencjami, znanymi już z pierwszego i drugiego uderzenia pandemii,  ma być właśnie  szczepienie. Plan jest taki, by w Polsce szczepionki – w sumie dwa zastrzyki w określonych odstępach czasu - otrzymało jak najwięcej z ponad 31 milionów mieszkańców. Pozwoli to uzyskać zbiorową odporność.

Szczepienia ruszą w styczniu. Będą bezpłatne, dobrowolne i podzielone na etapy. – W tzw. etapie zero zostaną zaszczepieni wszyscy pracownicy służby zdrowia. Nie tylko personel medyczny. Takie szczepienia będą odbywały się w pół tysiącu szpitali węzłowych – wyjaśnia Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  - Potem następuje etap pierwszy i on grupuje seniorów, czyli wszystkie osoby powyżej 60. roku życia i pensjonariuszy placówek opiekuńczych. Kolejność będzie od najstarszych, co 5 lat.  Następnie służby mundurowe i do tej grupy zostali dodani, po konsultacjach, nauczyciele.  

Pozostali Polacy zostaną zaczepieni w następnych etapach, których terminy będą zależne od dystrybucji szczepionki. W jaki sposób będzie odbywać się szczepienie oraz same informacje o zastrzykach, jakie trafią do Polski można od środy znaleźć na stronie ministerstwa oraz pod numerem specjalnej infolinii  989.

AW, materiały MZ

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/