Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Wielkanoc w czasach pandemii. Wierni i duchowni, dbając o duchowe potrzeby, powinni zadbać także o bezpieczeństwo

Przestrzeganie przepisów dotyczących liczby wiernych w kościołach to zadanie proboszczów i nie będzie kontroli w czasie mszy, a decyzja dotycząca sposobu święcenia pokarmów należy do biskupów poszczególnych diecezji – poinformował w czasie spotkania online z dziennikarzami rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. Z kolei przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował do księży i wiernych o stosowanie reżimów sanitarnych w czasie obrzędów liturgicznych. Szczególnie w okresie Wielkiego Tygodnia i samych, najważniejszych dla katolików, świąt Wielkiej Nocy.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak

Przestrzeganie zasad epidemicznych to zadanie proboszczów i wiernyc

Zamknięcia kościołów nie będzie. Zmniejszył się jednak limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w modlitwach. Obecnie to jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

Przestrzeganie tych wytycznych to zadanie gospodarza miejsca – powiedział w piątek ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. – Jednej metodologii nie będzie. Każda parafia jest inna i każda wspólnota jest inna, a pewne zasady na przestrzeni roku już zostały wypracowane.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zasad sprawowania liturgii w najbliższym okresie zostały wysłane do diecezji w całym kraju. W apelu do biskupów abp Stanisław Gądecki poprosił o przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa nie tylko księży, ale też wiernych, którzy zdecydują się na uczestnictwo w mszach. Przypomniał też, że biskupi udzielili dyspensy tym wiernym, którzy w święta nie pojawią się w kościele, ale też dodał, że osobistego uczestnictwa w modlitwach nic nie zastąpi.

Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów – napisał abp Stanisław Gądecki. - Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

Pełny tekst apelu abp Stanisław Gądeckiego – tutaj.

Wielkanoc w dobie pandemii

Tegoroczna Wielkanoc będzie kolejną w czasie pandemii, która zaatakowała dokładnie rok temu, tuż przed świętami. Wtedy wprowadzono twardy lockdown. Kościoły były zamknięte, nie odbywało się święcenie pokarmów. W tym roku świątynie mają zostać otwarte, ale będą obowiązywać pewne zasady, które znamy sprzed roku.

Decyzja o tradycyjnym święceniu pokarmów należy do biskupów poszczególnych diecezji. Część z nich już poinformowała, że takie się nie odbędzie i zaleca błogosławieństwo pokarmów w domach – dodał ks. Leszek Gęsiak  w czasie konferencji online. – Duchowni otrzymali także wytyczne dotyczące procesji, które powinny odbywać się w ograniczonym gronie i najlepiej w kościele. Tak by uczestnicy liturgii widzieli kapłana oraz jego asystę.

Wytyczne dotyczące celebracji Triduum Paschalnego w diecezji kaliskiej wydała tutejsza kuria. Oprócz podkreślenia przestrzegania zasad związanych z liczbą wiernych w świątyniach, konieczności noszenia maseczek oraz zachowania dystansu jest też apel do proboszczów o transmitowanie nabożeństw online. Tak by wierni, które ze względu na obawy przed spotkaniami z obcymi w zamkniętych pomieszczeniach, także mogli uczestniczyć w celebracji Wielkiego Tygodnia. Instrukcja podpisana przez bp. Łukasza Buzuna to szczegółowy opis każdego dnia Triduum Paschalnego – tutaj.

Zmian nie może być w spowiedzi. Przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że to sakrament, więc obowiązują przy nim ścisłe zasady. Jedną z nich jest bezpośredni kontakt z kapłanem oraz tajemnica, dlatego nie może odbywać się na odległość przez użycie różnego rodzaju komunikatorów elektronicznych. Dodał, że w niektórych świątyniach odstąpiono od spowiedzi przy konfesjonałach i takie odbywają się w specjalnie wyznaczonych kaplicach lub kościelnych pomieszczeniach, gdzie odległość między księdzem a wiernym jest większa i jest możliwość wentylacji przestrzeni.

Było też pytanie o możliwość całkowitego zamknięcia kościołów, jednak rzecznik KEP podkreślił, że w czasie spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z sekretarzem generalnym KEP bp. Arturem Mizińskim takich rozwiązań nie brano pod uwagę.

AW, fot. Konferencja Episkopatu Polski

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/