Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mieczysława, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Awantura o drzewa. Kalisz stanie się betonową pustynią czy miastem z uporządkowaną zielenią?

Czy Kalisz stanie się betonową pustynią, ze znikającą coraz bardziej zielenią? Tego obawiają się miejscy aktywiści i stanowczo sprzeciwiają się planowanej wycince drzew znajdujących się przy ulicach, które niebawem przejdą kompleksowy remont. Chodzi o ulice: Asnyka, Młynarską i Łódzką. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji tłumaczy, że tereny tych ulic trzeba raz na zawsze uporządkować, tak by były funkcjonalne dla każdego: kierowcy, rowerzysty i pieszego. Każda wycinka ma być równoważona nowymi nasadzeniami.

5 jesionów wyniosłych i jeden głóg dwuszyjkowy z ulicy Asnyka pójdą pod topór. Tak zadecydował Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Lada dzień ruszy remont  ulicy Asnyka na odcinku między Staszica a Polną. I dla miasta jest to najlepszy czas, by doprowadzić ten teren do ładu. - Istniejące drzewa pojawiły się tu w sposób zupełnie niekontrolowany. W niektórych miejscach mamy sytuację, że one kolidują wręcz z wykonaniem zjazdu do danej posesji. Dlatego musimy je usunąć -  wyjaśnia nam Krzysztof Gałka, wicedyrektor MZDiK.

6 drzew do wycinki. W zamian nowych 8 lip

W zamian pojawi się tu 8 młodych lip holenderskich. Na to, by nowe drzewa były dorodne i cieszyły nas zielenią, trzeba będzie jednak poczekać latami. Na wycinkę 6 drzew miasto ma już wszystkie potrzebne pozwolenia. Ma jednak i duży społeczny sprzeciw miejskich aktywistów skupionych między innymi w Kaliskiej Inicjatywie Miejskiej.  - To nie jest tak, że wytniemy drzewo, zasadzimy nowe i wszystko jest w porządku. Żeby takie drzewo wyrosło potrzeba wielu, wielu lat i to nie jest to samo. Każde drzewo powinniśmy chronić, wycinka powinna być ostatecznością – uważa Maciej Błachowicz, miejski aktywista, historyk.

Z ulicy Asnyka pod topór pójdzie 6 drzew. W zamian pojawią się nowe nasadzenia - lipy holenderskie. Miejskich aktywistów to jednak nie pociesza, bo na to, by lipy wyglądały jak drzewa a nie drzewka, ich zdaniem trzeba będzie czekać 15 lat.

MZDiK tłumaczy, że im również zależy na zieleni, a decyzje o wycince są rozsądne. – Większe drzewa przy ulicy Asnyka powodują rozsadzanie nawierzchni, chodniki są niszczone przez korzenie tych drzew. W naszym działaniu naprawdę jest rozsądek, logika. Nigdy celem drogowców nie było, ażeby walczyć z zielenią i tam gdzie nie jest to potrzebne, usuwać drzewa czy zieleń – wyjaśnia Krzysztof Gałka. Wiadomo, że dzięki modernizacji ul. Asnyka na tym odcinku ulicy pojawi się dodatkowych kilkanaście miejsc parkingowych. 

źródło: Maciej Błachowicz/fb 

Zapytaliśmy dziś kaliszan mieszkających przy Asnyka i przechodniów, jak oceniają decyzję miasta. – Jeśli będą nowe nasadzenia, to nie widzę żadnego problemu – mówi nam Krzysztof. – Jeżeli niektóre z nich nie nadają się już do użytku, to niech usuwają. Będą nowe drzewka, zieleń jest potrzebna – uważa Halina Słomian. – Zieleń i tak znika, bo ciągle przycinają te gałęzie, a jak będą nowe drzewa, to będą sobie ładnie rosły. Teraz niektórym zostawili tylko kikuty, a tak nowe drzewka będą wypuszczały nowe gałęzie. Ja wiem, jak jest przy Armii Krajowej przy Hali Arena. Tam przedszkola posadziły nowe drzewka, pięknie rosną i kwitną  – dodaje Elżbieta Cieńska.

Kolejne wycinki przy Łódzkiej i Młynarskiej

Kolejne wycinki planowane są przy ulicy Łódzkiej, na odcinku od Miłej do Mostu na rzece Swędrni. Tu naprzeciwko cmentarza pojawi się chodnik i ścieżka rowerowa, a zostaną wycięte drzewa.  - Ale w zamian za to, po lewej stronie tej ulicy, po stronie cmentarza, będą nowe nasadzenia, w zdecydowanie większej liczbie niż to jest dzisiaj – mówi Krzysztof Gałka.

Niebawem ma ruszyć remont drugiego odcinka ulicy Młynarskiej. Stąd wycięte zostaną wszystkie drzewa. 60 zniknie, a nasadzonych zostanie 30. Powód? Pojawienie się pasów dla rowerów po obu stronach jezdni i konieczność pozostawienia miejsc parkingowych.

Niestety prawdziwy pogrom drzew czeka ulicę Młynarską, od Polnej do Serbinowskiej. Tu zostanie usuniętych 60 drzew, a nasadzonych 30.  - Biorąc pod uwagę, że pojawią się tu pasy dla rowerów, przy lewej i prawej krawędzi jezdni, a jednocześnie dochodzi potrzeba pozostawienia miejsc do parkowania samochodów, wszystkie drzewa na tym odcinku trzeba będzie wyciąć – tłumaczy wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Czy da się zadowolić wszystkich?

Miejscy aktywiści zamierzają zbierać podpisy mieszkańców sprzeciwiających się wycince drzew, napisać w tej sprawie pismo do prezydenta, a nawet na drzewach przy ulicy Asnyka przeznaczonych do wycinki umieścić nekrologi.  - Decyzja o wycince drzew powinna być poprzedzona głębokim namysłem, a poza tym można zrobić tak, żeby nasadzić nowe drzewa i zostawić stare. Pozwólmy tym drzewom dożyć swoich dni – argumentuje Maciej Błachowicz, miejski aktywista, historyk.

Nigdy celem drogowców nie było, ażeby walczyć z zielenią i tam gdzie nie jest to potrzebne, usuwać drzewa czy zieleń. Kiedyś trzeba uporządkować tę przestrzeń - argumentuje Krzysztof Gałka.

Przestrzeni się jednak nie rozciągnie, a trzeba pogodzić na niej potrzeby i kierowców chcących miejsc parkingowych i rowerzystów dopominających się o ścieżki rowerowe i pieszych wymagających prostych chodników.

- Zieleń jest potrzebna w Kaliszu. Im jej więcej, tym lepiej my będziemy się czuć – mówi nam przechodząca ulicą Asnyka kobieta. Bo przecież wszyscy chcieliby przemierzać każdą ulicę w cieniu i zieleni dorodnych drzew.

Agnieszka Gierz, fot. autor, archiwum

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/