Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

W Wielkopolsce przybędzie ponad 23 tysiące drzew. I to nie byle jakich

Ponad 23 tysiące drzew miododajnych zostanie posadzonych w najbliższym czasie w całej Wielkopolsce. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten cel ponad 1 mln 600 tys. zł. O pieniądze na zakup miododajnych sadzonek - do 20 tysięcy na złotych na gminę lub powiat - mogły starać się wszystkie wielkopolskie samorządy.

Pomysł dofinansowania zakupu miododajnych sadzonek jest absolutnie nowatorski, a samorząd województwa wielkopolskiego czyni to jako pierwszy w Polsce. Inicjatywa zrodziła się po zorganizowanym w ubiegłym roku w Poznaniu przez Urząd Marszałkowski Forum Pszczelarskim. - Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. To bardzo ważne działanie, które podjęliśmy po rozmowach z pszczelarzami, którzy prosili o wsparcie. Efekt zapewne będzie dopiero za kilkanaście lat, ale jeżeli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja w pszczelarstwie będzie coraz trudniejsza. Drzewa miododajne często są wycinane i zastępowane innymi, często przypadkowymi- powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Według wicemarszałka akcja jest długofalowa, a efekty zacznie przynosić za kilka lat. Urząd Marszałkowski wychodzi naprzeciw pszczelarzom, ale także samorządom. Te często  mają nakaz posadzenia drzew w miejsce wyciętych np. przy budowie dróg czy realizacji innych inwestycji, a otrzymując dotację celową, odtwarzają nasadzenia z ukierunkowaniem na drzewa miododajne np. lipy.

Wszystkie samorządy, które złożyły wnioski o dofinansowanie, otrzymają pieniądze na zakup sadzonek drzew miododajnych. W sumie wsparcie otrzyma 111 podmiotów. Dotacja w wysokości 1 636 692 zł pozwoli na zakup i posadzenie 23 456 sztuk takich roślin.

Samorząd województwa wielkopolskiego planuje przeznaczyć także niespełna 2 mln złotych dla związków pszczelarskich na wymianę węzy pszczelarskiej - są to szablony plastra pszczelego, które umieszczane są w ulach. Węza pomaga pszczołom zapewnić czystość w ulu oraz prawidłowo odbudowywać plastry. Zaplanowana kwota wystarczy na wymianę ok. 25 procent węzów w Wielkopolsce.

AW, Szymon Wdowczyk, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/