Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

W walce o oddech WIDEO

Schorzenia układu oddechowego stają się chorobą cywilizacyjną. Na astmę, nowotwór płuc czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, potocznie zwaną POChP, cierpi coraz więcej osób. Świadczą o tym statystyki szpitala w Wolicy. Przyczyny są dwie: palenie papierosów i coraz większe zanieczyszczenie środowiska.

W ciągu dekady liczba pacjentów szpitala w Wolicy podwoiła się – z 2 tysięcy rocznie do obecnie ponad 4,5 tysiąca.  - To świadczy o tym, że te choroby układu oddechowego rozwijają się. A proszę wierzyć to nie są pacjenci, których my zapraszamy do leczenia. To są chorzy, którzy naprawdę jego wymagają – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Tak jak pani Janina, która obecnie przebywa na oddziale rehabilitacji pulmonologicznej. – Moje objawy to duszność, brakuje mi powietrza. Przyczyna to palenie papierosów. Paliłam długo. Rzuciłam 10 lat temu – mówi nam pacjentka.

„Nie zawsze wędzone trzyma dłużej”

Rzucenie papierosów nie zawsze jest jednak równoznaczne z pełnym powrotem do zdrowia układu oddechowego. Szkody spowodowane przez dym tytoniowy niekiedy są nieodwracalne. - Ja leczę się na astmę oskrzelową. Problemy zaczęły się z 15 lat temu. Przez ponad 20 lat paliłem papierosy – przyznaje Wacław Woźniak, pacjent szpitala w Wolicy.

Im szybciej rozstaniemy się z nałogiem, tym lepiej dla naszego organizmu. – Ja w temacie rzucenia palenia papierosów mam wielkie doświadczenie, bo miałem wiele prób zerwania z tym nałogiem, które się niestety nie udawały. Ale 12 lat temu powiedziałem dość i udało się. Jestem z tego bardzo dumny. Bardzo cieszy się z tego moja rodzina. I ja jestem zdrowszy i szczęśliwszy – mówi  Mieczysław Wietrzyk.

Jednak do dziś Mieczysław zmaga się z POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jej objawami jest uporczywy kaszel i duszność, a przyczynami już nie tylko papierosy, ale i zanieczyszczenie powietrza.  - W związku z zapyleniem, ze zanieczyszczeniem środowiska obserwuje się zwiększoną zachorowalność na POChP. Z tego powodu, ok. 25 tysięcy osób rocznie w Polsce przechodzi na rentę chorobową, a ok. 17 tysięcy pacjentów  umiera – podaje dane szef szpitala w Wolicy.

Oddychaj pełną piersią

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy niemal codziennie informowani jesteśmy o dobowym przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów w powietrzu. Szczególnie narażeni na ich szkodliwe działania są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Szkodliwe pyły z powietrza dają o sobie znać w wieku od 50 roku życia wzwyż. Jakie objawy związane ze smogiem i pyłami powinny nas zaniepokoić? - Jakikolwiek świąd, uczucie pieczenia spojówek, uczucie obrzęku, niedrożności w nosie, w jamie ustnej, a przede wszystkim zmniejszenie wydolności oddechowej, czyli kondycji.  Jeśli pacjent zacznie wchodzić na schody i poczuje, że ciężko mu to idzie, występuje kaszel, natychmiast musi zgłosić się do lekarza – radzi Sławomir Wysocki.

Pacjenci oddziału rehabilitacji pulmonologicznej szpitala w Wolicy

Wydolność oddechową najlepiej i najskuteczniej poprawia ruch, który działa leczniczo na cały nasz organizm.  Na oddziale rehabilitacji pulmonologicznej pacjenci na nowo uczą się oddychać. Czynność niby oczywista, ale spora część z nas oddycha nieprawidłowo. Zalecane jest by choć kilka minut dziennie skupić się na spokojnym oddechu: wdech nosem, angażując przy tym przeponę, wydech ustami - Przy POChP, przy astmie pacjenci zaczynają głównie oddychać ustami. Wydaje im się, że wtedy łatwiej i więcej złapią powietrza, nic bardziej błędnego. Tutaj ten tor oddechowy powinien przebiegać: wdech nosem, wydech ustami. Wdychając powietrze nosem, mamy ogrzane, nawilżone, oczyszczone powietrze i takie jest bardziej przyswajalne dla płuc – wyjaśnia Andrzej Łakomiak, rehabilitant.

Gdy oddychamy płytko, organizm otrzymuje mało tlenu i szybciej się męczy. Wówczas mogą u nas występować bóle głowy, znużenie i rozdrażnienie. Spokojny, głęboki oddech jest zbawienny dla naszego ciała i umysłu. Na razie jednak lepiej nie wykonujmy go na, trzeba dodać, tzw. świeżym powietrzu.

AG, fot. autor, wideo: Magazyn Miejski

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/