Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

W Polsce czy za granicą - gdzie kaliszanie spędzą wakacje?

Piękna pogoda, ustępująca pandemia koronawirusa i rozpoczynające się wakacje – nic tylko planować urlop i wypoczywać. Jak co roku jedni zostają w kraju, inni wręcz przeciwnie. Zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami w Kaliszu jest bardzo duże, jednak osób, które wybiorą polskie zakątki również nie brakuje. M.in. z powodu zmiany przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny po powrocie, które weszły w życie w czwartek o północy.

Piękna pogoda zachęca do wyjazdów. Większość myśli już tylko o zasłużonym urlopie. Po długich miesiącach siedzenia w domu nareszcie przyszedł na to odpowiedni moment.

Osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19 z pewnością mają łatwiej jeśli chodzi o podróżowanie. Wszystko za sprawą covidowego certyfikatu, który umożliwia wyjazdy bez wykonywania testów. Ci, którzy szczepionki nie przyjęli test wykonać muszą. W zależności od oczekiwań danego kraju to droższy test PCR lub tańszy antygenowy. Każdy musi być z tłumaczeniem na język angielski.

Grecja i Turcja najpopularniejsze

Jeszcze do 17 czerwca Polska była w tzw. czerwonej strefie. Teraz należymy do zielonej. Wszystko za sprawą utrzymania się tendencji spadkowej zakażeń i zgonów. Spowodowało to, że Polska jest postrzegana jako kraj bezpieczny. Dzięki temu bez testów udać się można m. in. do Albanii, Macedonii, Czarnogóry, a także na Cypr. A które państwa najchętniej wybierają kaliszanie?

Cudowne wyspy, które kaliszanie kochają: hiszpańskie i greckie. Jednak w momencie kiedy Turcja od 1 czerwca zniosła testy dla osób zaszczepionych bądź wymaga tylko testu antygenowego, który musi być wykonywany 48h przed wylotem, święci triumfy jeżeli chodzi o frekwencję i ilość sprzedanych miejsc – mówi Eliza Smolińska, właścicielka biura podróży „Aleksander” w Kaliszu.

Grecja to oczywiście wyspy Kreta, Rodos oraz Zakynthos. W Hiszpani głównie Majorka, zaraz po niej Wysypy Kanaryjskie – najbardziej oblegana jest Taneryfa i Gran Canaria. Jeśli chodzi o Turcję, to cieszy się ona największą popularnością nie tylko dzięki pogodzie, czy bogactwu kulturowemu. 

Turcja ma bardzo wysoki standard hoteli, znakomite jedzenie i przede wszystkim warunki lepsze niż gdzie indziej – dodaje Eliza Smolińska. - To właśnie wyróżnia ją na tle innych państw, które też wymagają tylko testów.

Cenowo również Turcja wypada najlepiej. Jak dowiedzieliśmy się w biurze podróży, najniższy koszt tygodniowego pobytu z all inclusive wynosił lekko ponad 1000 zł. Najdroższe w tym momencie są Hiszpania i Włochy.

Nie ma jednak zwyżek cenowych, różnic między tym, co było przed lockdownem a tym, co jest teraz. Są to ceny przystępne – przekonuje Eliza Smolińska

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny

O północy z 23 na 24 czerwca zmieniły się zasady kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (rząd doprecyzował, że nie dotyczy to państw unijnych, a także kilku innych - wymienionych poniżej). Potrwa ona 10 dni, ale możliwe jest wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny w przypadku uzyskania ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa, jednak przeprowadzonego nie wcześniej, niż 7 dni po przekroczeniu granicy.De facto więc w izolacji trzeba spędzić co najmnie tydzień.

Kwarantanną nie są obejmowane osoby zaszczepione. Nie dotyczy też ozdrowieńców, którzy również są posiadaczami unijnego certyfikatu covidowego, a także dzieci do 12. roku życia.

I tak: niezaszczepionych turystów wracających m.in. z:

Grecji, Hiszpanii, Włoch, Malty, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Irlandii, Lichtnsteinu, Norwegii z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego.

Niezaszczepionych turystów wracających m.in. z:

Wielkiej Brytanii, Turcji, Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru obowiązuje kwarantanna, która może być skrócona najwcześniej po 7 dniach na podstawie negatywnego wyniku testu.

Zaostrzone przepisy to efekt nowych mutacji koronawirusa, zwłaszcza wyjątkowo niebezpiecznej - indyjskiej. 

Ludzie rezygnują z lotów. Branża turystyczna walczy, żeby wszystko było dobrze. Problemy pojawiły się nawet wtedy, gdy kibice wracali z meczu z Sankt Petersburga – mówi Eliza Smolińska. 

Jeśli w Polsce to nad wodą 

Dlatego część kaliszan woli jednak pozostać w kraju. Dokąd się wybierają?

Nad jezioro. Mamy stałą bazę, gdzie jeździmy co roku, możemy zabrać psa, więc wakacje w kraju – powiedziała jedna z mieszkanek miasta.

Ja na Mazury, trochę na żagle. Ostatnio byłem na spływie kajakowym. Jestem emerytem i mam dużo czasu wolnego, finanse też mam, więc mogę sobie pozwolić – dodał inny przechodzień.

W tym roku nigdzie nie jadę, bo nie mam urlopu. A gdzie najbardziej by pan chciał? Nad polskie morze – zdradził jeden z mężczyzn

Ja jadę nad Bałtyk. Czysto, ładne plaże. A za granicą to nie wiadomo, bo tak szybko się wszystko zmienia – dodał inny.

Jak widać, miłośników krajowych wyjazdów nie brakuje. Jedni zwyczajnie nie chcą jechać do obcego państwa, drugich powstrzymuje sytuacja związana z koronawirusem. Niezależnie od wybranego miejsca priorytetem jest to, by po trudach wywołanych pandemią móc w końcu odpocząć i z nowymi siłami wrócić do pracy.

JF, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/