Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

W obronie wolności: happening przed kaliskim sądem ZDJĘCIA i WIDEO

Około 100 kaliszan protestowało w czwartek po południu przeciwko działaniom rządu wobec Trybunału Konstytucyjnego i niepublikowaniu jego orzeczeń. Spotkanie zainicjowane przez Klub Obywatelski rozpoczęło się przy kaliskim sądzie od odczytania fragmentów Konstytucji. Wziął w nim udział m.in. Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji.

Miejsce happeningu nie zostało wybrane przypadkowo. „Przywrócić godność prawu”, historyczny napis na gmachu kaliskiego sądu, według zwolenników Komitetu Obrony Demokracji idealnie pasuje do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. – Każdy może tutaj przyjść i ten napis wspierać. Każdy może się domagać przywrócenia godności prawu. To nie jest żadna idea, którą można by zawłaszczyć. Jeśli „Solidarność” chce przywracać godność prawu, to powinna być tutaj z nami teraz – powiedział lider KOD, Mateusz Kijowski.

 

Na miejscu happeningu pojawiło się około 100 Kaliszan. Jedni przyszli tutaj z potrzeby serca, inni z ciekawości. – To co dzieje się z naszym krajem, naszym prawem skłoniło mnie, by się tu pojawić. Konstytucja jest łamana, nie chciałabym żyć w państwie totalitarnym – mówiła jedna z uczestniczek happeningu. Przed kaliskim sądem pojawili się także przedstawiciele młodszego pokolenia. Część z nich ze zwykłej ciekawości. - Chcieliśmy zobaczyć, co tu się będzie działo. Od razu mówię, że nie jestem z KOD – u, ani nie popieram tego, jestem neutralny. Przyszedłem zobaczyć, jaki jest odzew w Kaliszu na tego typu akcję – wyznał jeden z obserwatorów.

Przed rozpoczęciem czytania Konstytucji, historię napisu na gmachu sądu przedstawił były senator PO Witold Sitarz. Następnie kaliscy aktywiści KOD – u, przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, odczytali fragmenty Konstytucji.

O godz. 18.00 Klub Obywatelski zaprosił kaliszan do restauracji KTW, by kontynuować duskusję na temat wolności i demokracji. W spotkaniu, oprócz Mateusza Kijowskiego z KOD, wziął udział także Cyprian Kościelniak, artysta grafik, syn śp. Władysława Kościelniaka.

MG, fot. autor, org.

MG, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/