Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Urodziła się z boreliozą, ale w walce z chorobą realizuje swoją malarską pasję ZDJĘCIA

Najchętniej maluje konie, chociaż zdarzają się także zmysłowe akty, efemeryczne autoportrety i reprodukcje znanych dzieł. I mimo wielu ograniczeń fizycznych chora od urodzenia na boreliozę Anna Wypych każdemu obrazowi poświęca długie tygodnie, dopracowując szczegóły. Efekt? Oceńcie sami – wystawę prac, których tworzenie jest terapią i sensem życia, można oglądać w Akceleratorze Kultury.

Wystawa to kilkanaście obrazów. Wszystkie oleje na płótnie. W większości konie, które są najważniejszą inspiracją Anny Wypych. Malarka jeśli tylko może stara się przebywać na łonie natury, otoczona przyrodą. Chociaż akurat swoje ulubione zwierzęta spotyka rzadko, ale radzi sobie jak może.

Nie mam szans malować ich na żywo, ale szukam ich zdjęć, oglądam w albumach, w telewizji. I w ten sposób się inspiruję – mówi malarka, która równie chętnie uwiecznia kwiaty oraz kobiety. Takie obrazy też można zobaczyć na wystawie. - Pokazuję drugi akt kobiecy, jaki namalowałam. To jest powtórka wcześniejszego obrazu na płótnie. On wisiał na wystawie w Rogatce Wrocławskiej, a dzisiaj można zobaczyć go w dużym formacie.

Jest także reprodukcja obrazu Rafaela, bo malarka natchnienia i nauki szuka również u swoich mistrzów. W ten sposób próbuje łączyć pasję z walką o zdrowie. Anny Wypych choruje od urodzenia. Boreliozę przekazała jej matka, którą kilka lat przed urodzeniem córki ugryzł kleszcz. Ponad 40 lat temu schorzenie było rzadko diagnozowane, więc dopiero od 4 lat obie wiedzą, z czym tak naprawdę mają do czynienia.

Były lata kiedy nie malowała nic, były lata kiedy malowała co nieco. Teraz jest pierwszy rok kiedy żyjemy bez upadku, bez kataklizmu takiego, że trzeba się podnosić i zaczynać od zera. Fizjoterapeuta jest stały od lat, jest też terapia, żeby mogła funkcjonować. Choroba jest przewlekła, choroba wręcz nie do opanowania i bez terapii non stop i kontroli fizjoterapeuty, który cały gorset mięśniowy trzyma w ryzach w miarę normalne funkcjonowanie byłoby niemożliwe – mówi Jadwiga Spławska-Adamowicz, matka Anny Wypych.

Chociaż choroba i walka o sprawność determinuje całe życie Anny Wypych to nie zdominowała miłości do malarstwa. Trzymania pędzla i patrzenia na świat w odpowiedni sposób uczyła się przez lata w klubie osiedlowym na os. XXV-lecia (aktualnie Serbinów). Tam dzięki jednemu z opiekunów zdobyła pierwsze szlify i dwukrotnie mogła pochwalić się swoimi pracami. Pierwszą niewielką wystawę miała kilka lat temu w Rogatce Wrocławskiej, gdzie obecnie mieści się redakcja Telewizji Kalisz i portalu faktykaliskie.pl.

Jako dziecko zauroczyła się obrazem Delacroix „Arab siodłający konia” i to był taki dotyk w serduszko, że od tego momentu marzy tylko o tym, żeby malować konie, żeby malować olejem, żeby mieć wystawę i żeby być sławną – zdradza Jadwiga Spławska-Adamowicz, matka Anny Wypych. - Życie ją ogołociło ze wszystkiego, ale nie zabrało tego, co jest tu i teraz. To jest takie pięć minut i chciałoby się powiedzieć „chwilo trwaj”.

Część z tych marzeń już się spełniła. Anna Wypych maluje – olejami na płótnie. Zawsze pędzelkiem, którego włosie jest równe temu z lakieru do paznokci, więc praca nad jednym obrazem trwa tygodniami. Marzenie o wystawie także zrealizowała – jej obrazy można oglądać w Akceleratorze Kultury do 4 sierpnia 2021 roku lub na profilu w mediach społecznościowych Anna Wypych – art. Czy spełni się ostatnie o byciu znaną malarką?

AW, zdjęcia autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/