Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Ukraińcy podbijają kaliski rynek pracy

Coraz więcej obywateli Ukrainy przyjeżdża do Polski za chlebem. Również kaliskie przedsiębiorstwa sięgają po tę nową siłę roboczą, bo nasi rodacy nie są zainteresowani pieniędzmi, które oferują im pracodawcy. Tymczasem obcokrajowcy potrafią wieść u nas całkiem niezłe życie i są z niego bardzo zadowoleni. Nic więc dziwnego, że w porównaniu z ubiegłym rokiem jest ich w powiecie kaliskim aż dwukrotnie więcej.

Pracę znajdują w ogrodnictwie, jako kierowcy, czy spawacze. Jedną z kaliskich firm zatrudniających Ukraińców, jest „Zentex” - na co dzień producent wszelkiego rodzaju pras hydraulicznych. Firma zapewniła im mieszkania, adaptując na ten cel część pomieszczeń swojego biurowca. Jak zapewnia kierownictwo, Ukraińcy mają umowy o pracę, a pensję otrzymują taką samą, jak Polacy. 

Firma „Zentex” ofiarowała im również samochód, dzięki czemu mają możliwość jeżdżenia  na zakupy. - W tej chwili zatrudniamy siedmiu Ukraińców, głównie na stanowisku spawacza, z tym że jeden pracuje na krawędziarce sterowanej komputerowo. Są to bardzo dobrzy specjaliści – podkreśla prezes „Zentexu” Janusz Rządek. - Mamy nadzieję, że do końca września zatrudnimy jeszcze co najmniej trzech. W przyszłym roku planujemy rozbudowę hali i będziemy musieli zatrudnić co najmniej jeszcze dziesięciu. Niestety na rynku polskim takich spawaczy nie możemy znaleźć – dodaje prezes przedsiębiorstwa.

Nie chcą wracać na Ukrainę

Sami Ukraińcy zatrudnieni w firmie „Zentex” uczą się intensywnie języka polskiego. Swoją przyszłość wiążą z osiedleniem się w Polsce na stałe. - Już jestem tutaj już 8 lat, pracuję w tej firmie jako spawacz. Jestem bardzo zadowolony – mówi Bogdan Turyj, Ukrainiec. - Pracuje tutaj również mój syn. Też jest bardzo zadowolony, że ma pracę, że może zarobić. Mamy tutaj bardzo dobrze. Gdyby było inaczej, nie pracowałbym tutaj 8 lat – zapewnia.

Bogdan Turyj pracuje w Kaliszu wraz z synem. Chce osiedlić się w Polsce na stałe

Za takie pensje pracują

Jednak nie wszyscy mają tak dobrze, jak ci specjaliści. Część obcokrajowców wykonuje pracę na czarno. - My jako Polacy mamy bardzo krótką pamięć. Najpierw buntowaliśmy się, że nasz oszukiwano w Niemczech, w krajach skandynawskich, a teraz część przedsiębiorców - z przykrością należy to stwierdzić, bo takie sygnały do nas docierają - oszukuje również tych pracowników, którzy na pewno nie przyjeżdżają tylko i wyłącznie z miłości do Polski - mówi Artur Szymczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu. - Przyjeżdżają zarobić pieniądze ciężką pracą, bo na te pieniądze oczekują ich rodziny.

A nie są to wcale duże pieniądze. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu obcokrajowcy zarabiają u nas średnio 970 złotych „na rękę” miesięcznie. Mimo to coraz częściej decydują się na Polskę. W okresie od 1 stycznia do 22 sierpnia 2016 r. kaliski PUP odnotował 7271 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Jest to prawie dwa razy więcej, niż w porównywalnym okresie roku 2015. Ukraińcy są wiodącą grupą cudzoziemców pracujących w naszym regionie.

TD, MIK, fot. TD

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/