Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Uczenie się przez konstruowanie ZDJĘCIA

Najlepiej uczymy się poprzez działanie. Jeśli samodzielnie rozwiązujemy konkretne problemy, to odczuwamy motywację, angażujemy się emocjonalnie i w trwały sposób poszerzamy wiedzę oraz rozwijamy nasze umiejętności. Wszyscy wiedzą, że to jest najlepszy sposób nauki, ale w praktyce szkoła wygląda inaczej i zmusza do przyswajania informacji w gotowej postaci. Stąd nowa inicjatywa Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, polegająca na koordynowaniu ściślejszej współpracy szkół z naszego regionu z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, której początkiem stała się konferencja pod hasłem „Uczenie się przez konstruowanie – szansą dla młodych talentów”.

Szkoła może ustawić się w kolejkę i czekać na swą wizytę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ale to za mało, by nauczyć dzieci kreatywności i konstruktywnego myślenia. Można jednak - przy współpracy z Centrum - u siebie w szkole, w domu kultury, osiedlowej świetlicy stworzyć Klub Młodego Odkrywcy albo kupić prosty zestaw narzędzi mieszczący się w jednym pudełku i powołać do życia Modułową Pracownię Przyrodniczą. „Centrum Nauki Kopernik poprzez dziś prezentowane projekty daje taką możliwość dzieciom, aby mogły doświadczać, eksperymentować, uczyć się kompetencji przyszłości, by w przyszłości, za kilkanaście lat, móc odpowiadać na potrzeby wymagających pracodawców” - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik nauczyciele mogą uzmysłowić sobie, że wyposażenie szkolnej pracowni wcale nie jest najważniejsze. To w umyśle jest kapitał. „Scenariusze doświadczeń, które udostępniamy na naszej stronie są tak przygotowane, żeby nie trzeba było żadnego specjalistycznego sprzętu ani dużych pieniędzy na to, żeby eksperymentować, ponieważ są to najczęściej działania przy pomocy rzeczy łatwo dostępnych w kuchni czy w ogrodzie” – przekonywała Zuzanna Michalska, koordynatorka programu Klubów Młodego Odkrywcy w CNK.

Podczas konferencji zorganizowanej w gościnnych wnętrzach WPA UAM swe projekty prezentowało nie tylko nie tylko Centrum Nauki Kopernik. Z ogromnym zainteresowaniem spotkał się wykład Wojciecha Wasika, dyrektora generalnego Pratt&Whitney Kalisz oraz prezesa Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, bo uzmysłowiło dyrektorom szkół, że są zakłady, które czekają na odpowiednio wykształconych absolwentów. „To poszukiwanie na rynku pracy powinno nami kierować, tych a nie innych zawodów, ale jednocześnie uatrakcyjnianie tego materiału, który musimy przekazać uczniom oraz przyciąganie ich do szkoły” – powiedziała nam Marzena Michalak-Piękna, dyrektor Szkoły Podstawowej w Magnuszewicach, w gminie Kotlin.

Podczas konferencji, odbywającej się pod honorowym patronatem marszałka województwa wielopolskiego, znalazł się także czas na prelekcję dyrektor Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci -  Marii Mach. W ten sposób w ciągu kilku godzin udało się nauczycieli oraz dyrektorów szkół i i innych placówek oświatowych pobudzić do myślenia również o dzieciach szczególnie uzdolnionych. „Chcielibyśmy, żeby te młode talenty tu w Wielkopolsce, począwszy od południa idąc ku północy, odkrywać już od przedszkola, rozwijać w szkole podstawowej, a potem poprzez szkolnictwo branżowe i średnie, żebyśmy zbilansowali rynek pracy, bo to wszystko ku temu idzie” - podsumowała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Konferencja była pierwszym krokiem do zbudowania szerszej współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Wielkopolskiego a Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chęć współpracy jest obustronna, zatem już niebawem pojawią się kolejne inicjatywy, z których korzystać mają nie tylko szkoły, ale także całe środowiska lokalne.

R. Kuciński, zdj. CWRKDiZ

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/