Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Twórcze życie Eligiusza Kor-Walczaka. Wystawa biograficzna w Książnicy Pedagogicznej

Do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Eligiusz Kor-Walczak. Autor baśni i legend kaliskich. 1913-2000.” Zachęca Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Wystawa biograficzna w 105. rocznicę urodzin pisarza, prezentowana będzie w budynku biblioteki do końca lutego br.

Ekspozycja została zorganizowana w oparciu o materiały, które wchodzą w skład kolekcji Eligiusza Kor-Walczaka przechowywanej w dziale zbiorów specjalnych. Materiały tworzące spuściznę stanowią dość obszerną podstawę badawczą w zakresie jego warsztatu pisarskiego, kontaktów osobistych i szczegółów biograficznych. - Wystawa pokazuje – w mikrowymiarze – twórcze życie Eligiusza Kor-Walczaka poprzez dokumenty, fotografie, odznaczenia, listy gratulacyjne, dyplomy honorowe, i te najpiękniejsze – fotografie rodzinne. Jest to opowieść o życiu jednej z ciekawszych postaci mającej wpływ na życie literackie i kulturalne Kalisza XX w. – mówi dr Bogumiła Celer, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych w Książnicy i zarazem kurator wystawy.

W gablotach zgromadzone zostały liczne eksponaty, wśród nich pamiątki osobiste, legitymacje, korespondencja pisarza oraz jego książki, maszyna do pisania, rękopisy i maszynopisy wierszy, legend i opowiadań. Jest też rękopis zatytułowany „Ballada o Dorotce”, a także opowiadanie „Dorotka” zamieszczone przez literata w „Ziemi Kaliskiej” w 1959 r. - Zapraszamy szczególnie uczniów oraz ich nauczycieli, a także wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy. Kończąc oglądanie ekspozycji, powracamy do słów ją otwierających – dodaje dr Bogumiła Celer. - W jednym z notesów Eligiusz Kor-Walczak zanotował słowa: „Powinienem swe życie zrobić użytecznym, aby nie przeszło, nie pozostawiając po sobie śladu.” Prezentowana wystawa oraz kolekcja przechowywana w Książnicy są potwierdzeniem, iż pisarz pozostawił po sobie trwały ślad.

Do obejrzenia wystawy Książnica zaprasza od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 19.00. Zorganizowane grupy szkolne przyjmowane są po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. (62) 767 68 83.

MIK, fot. Książnica Pedagogiczna

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/