Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 maj 2021 Godzina:
imieniny: Benedykta, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Trwają wypłaty trzynastej emerytury. Otrzyma ją 9,8 mln osób

Już ponad 5 mln osób powinno otrzymać trzynastą emeryturę. Dodatkowe świadczenie wypłacane jest z urzędu, co oznacza, że aby je dostać nie trzeba składać żadnego wniosku.

Pierwsze wypłaty trzynastej emerytury odbyły się jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Do 15 kwietnia br. świadczenie powinno otrzymać 5,1 mln osób.

Wypłaty trwają, a trzynasta emerytura trafi w sumie do 9,8 mln osób. Co ważne, wypłacana jest ona z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku. Wiemy, że to znaczące i naprawdę istotne wsparcie dla dużej grupy emerytów i rencistów, którzy mają pełną dowolność w wydatkowaniu tych dodatkowych środków – sami najlepiej wiedzą, czego potrzebują – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Szefowa MRiPS przypomina, że świadczenie wypłacane jest w wysokości najniższej emerytury, czyli teraz 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.

Trzynasta emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r., a w 2020 r. została zagwarantowana ustawowo. Świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 r.

Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury pomostowe, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Czternasta emerytura już jesienią

W tym roku na emerytów i rencistów czeka jeszcze jedna dobra wiadomość. W listopadzie trafi do nich dodatkowa tzw. czternasta emerytura.

Tutaj występuje kryterium dochodowe – 2900 zł brutto. Zdecydowana większość emerytów i rencistów, bo ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości 1250,88 zł. Pozostałe ok. 1,2 mln osób pobierających świadczenie wyższe niż wynosi kryterium, otrzyma czternastą emeryturę w wysokości odpowiednio pomniejszonej – zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Świadczenia nie trzyma ok. 500 tys. świadczeniobiorców pobierających najwyższe świadczenia (powyżej 4150 zł brutto).

MIK, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/