Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Alicja, Apoloniusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Te wnętrza robią wrażenie! Tak wygląda jedna z kaliskich szkół ZDJĘCIA

Najpierw był korytarz, stołówka i sala gimnastyczna. Teraz przyszedł na czas na szkolną bibliotekę. W tak nowoczesnych i nietuzinkowych wnętrzach zdobywają wiedzę uczniowie Zespołu Szkół Nr 7 w Kaliszu. Choć remont placówki trwa już prawie 6 lat, każda kolejna metamorfoza wywołuje efekt „WOW!”

Zespół Szkół Nr 7 na Zagorzynku to dziś jedyna placówka w Kaliszu - i być może jedna z niewielu w Polsce - która może pochwalić się taką aranżacją. – Gdy przyjeżdżają do nas goście z Krakowa czy Warszawy, wszyscy podkreślają, że  pierwszy raz widzą taką szkołę. Jest to dla mnie duża satysfakcja. I zapewne także jeden z powodów, dla którego nasza placówka cieszy się taką popularnością w Kalisza – mówi Beata Prus, dyrektor Zespołu Szkół Nr 7 w Kaliszu.

Aż chce się czytać

Zaczęło się prawie 6 lat temu od remontu korytarza, potem przyszedł czas na stołówkę i salę gimnastyczną. W wakacje placówka na Zagorzynku zyskała nową elewację. Teraz do użytku oddano bibliotekę.

Firma Wiekiera Architekci, która projektuje dla szkoły, przyjęła, że wnętrze biblioteki musi być jasne, przyjazne, z elementami drewnopodobnymi ocieplającymi charakter pomieszczenia. Regały z książkami przypisano do konkretnej grupy wiekowej za pomocą kolorowych elementów. - Założeniem projektu było pogodzenie trzech funkcji: przechowywania książek, wypożyczania oraz funkcji czytelni ze stanowiskami komputerowymi. Nie chcąc dzielić pomieszczenia ścianami, zdecydowaliśmy się na wydzielenie stref za pomocą mebli i elementów ażurowych – wyjaśniają Filip i Tadeusz Wiekiera, autorzy projektu. - W obniżenie sufitu wkomponowana została roleta ekranu projekcyjnego. W centralnej części czytelni mieszczą sie stoły dla czytelników, które w zależności od potrzeb (czytanie książek, projekcja z rzutnika, spotkanie, zajęcia pozalekcyjne) można aranżować w dowolny sposób.

Czas na klasy

Dyrekcja szkoły przymierza się teraz do remontu klas. – Chcemy stworzyć nowoczesną, przyjazną dzieciom szkołę, trochę na wzór skandynawski. Tak, żeby te pomieszczenia sprzyjały nauce, ale też stworzyły klimat, w którym dzieci będą dobrze się czuły, zbliżony do klimatu domowego, gdzie będą i wygodne miejsca do odpoczynku, ale też przede wszystkim kolorystyka, która będzie wprowadzała miły nastrój – mówi Beata Prus, dyrektor Zespołu Szkół Nr 7 w Kaliszu. – Będzie to wymagało wiele czasu, ponieważ tych sal jest u nas sporo, ale chcemy to robić stopniowo, każdego roku, w miarę możliwości finansowych. Sądzę, że szkoła mogłaby jeszcze dużo zyskać dzięki kolejnym remontom.

Zerwać z peerelowską stylistyką

Projekty dla szkoły od początku przygotowuje kaliska firma Wiekiera Architekci: Filip i Tadeusz Wiekiera. Wcześniej w tworzeniu koncepcji uczestniczył też Łukasz Jankowski, natomiast grafikę, w porozumieniu z dyrekcją, przygotowuje Jacek Janowski.

Kaliscy architekci mają na koncie kilka projektów wnętrz budynków użyteczności publicznej, ale szkoła to ich pierwsze dzieło. I trzeba przyznać, dość imponujące. – W szkołach zachodnich, ale też na północy, m.in. w Norwegii czy Szwecji, bardzo dużą wagę przywiązuje się do estetyki wnętrz. Oni wychodzą z założenia, że tam kształtuje się gust i poczucie wrażliwości u dzieci. Tymczasem nasze szkoły ciągle mają ten peerelowski styl – mówi Filip Wiekiera.  Dlatego placówce na Zagorzynku postanowił nadać niepowtarzalnego, współczesnego, ale też przyjaznego młodzieży charakteru. - Zastane wnętrza były typowymi szkolnymi korytarzami z charakterystyczną lamperią, niewystarczającym oświetleniem, przypadkową kolorystyką oraz chaotycznie umieszczonymi elementami wyposażenia. Idea projektu zrywa całkowicie z zastaną "estetyką" tak realizowanych wnętrz szkolnych – dodaje kaliski architekt.

MIK, fot. Wiekiera Architekci

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/