Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Tak i nie. Rekomendacje dotyczące luzowania obostrzeń

Sprzeczne – kolejny raz - rekomendacje dotyczące luzowania obostrzeń. Z jednej strony padają zapowiedzi, że otwarcie sklepów w centrach handlowych jest możliwe, z drugiej, że sytuacja jest pozornie stabilna, więc takie działanie może zachwiać dotychczasowymi osiągnięciami i zwiększyć nie tylko liczbę zachorowań, ale przede wszystkim osób, które przegrają walkę z koronawirusem.

Pierwszym „powrotem do normalności" jest powrót najmłodszych uczniów do szkół. Zapowiedzi luzowania kolejnych  obostrzeń pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Jednak dotyczą tylko jednej zamrożonej przed miesiącem gałęzi. - Patrząc na różne branże gospodarki, wydaje się, że handel – mówił w trakcie internetowego spotkania z Polakami minister zdrowia Andrzej Niedzielski. - Tam stosunkowo najmniejsze jest ryzyko zakażeń. 

I nie jest on jedynym politykiem, który mówi o możliwym otwarciu sklepów w centrach handlowych. Rekomendacje w tym zakresie zapowiedział też Jarosław Gowin. - Jestem zwolennikiem stopniowego rozmrażania gospodarki w specjalnych reżimach sanitarnych. W moim przekonaniu nie ma uzasadnionych podstaw do tego, by po 31 stycznia utrzymywać zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych. Taka jest moja rekomendacja – powiedział wicepremier i minister rozwoju i pracy w programie "Tłit"  w Wirtualnej Polsce.

Najprawdopodobniej pomysł luzowania obostrzeń w handlu nie zyska poparcia profesora Andrzeja Horbana. Doradca premiera do spraw walki pandemią koronawirusa w poniedziałkowej rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF stwierdził, że sytuacja w Polsce jest i tak lepsza niż w innych krajach. Nie mamy godziny policyjnej, a najmłodsze dzieci wróciły do szkoły, jednak dalsze luzowania mogą doprowadzić do zwiększenia liczby zgonów, których i tak w stosunku do wykrywanych nowych przypadków zakażeń jest bardzo dużo. - Jeszcze się nie spieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący właściwie życie społeczne, może wziąć w łeb – tak specjalista chorób zakaźnych skomentował otwieranie się wielu obiektów wbrew obowiązującym od 28 grudnia zakazom. - Mamy już szczepionkę, ale w ilościach jeszcze niewystarczających przynajmniej dla tej grupy najbardziej wrażliwej.

W podobnym tonie wypowiadał się premier Mateusz Morawiecki we wspomnianej już sesji Q&A, w której wziął udział także prezydent Andrzej Duda. Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej, na której będą omawiane propozycje zmian w obowiązujących obostrzeniach. Równocześnie premier dodał, że nowy i nieznany szczep koronawirusa i brak odpowiedniej liczby szczepionek może sprawić, że rozwój sytuacji będzie bardzo dynamiczny i wszystko będzie ważyć się na granicy godzin.

Od ubiegłego roku nie działają sklepy w centrach handlowych, hotele, gastronomia, stoki narciarskie, branża rozrywkowa i fitness, a także szkoły (z wyjątkiem klas I-III szkół podstawowych). Początkowo miały zostać otwarte w połowie stycznia, ale datę przesunięto na koniec miesiąca. I na razie bez konkretów, co dalej?

AW, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/