Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Szpital w Wolicy apeluje do wolontariuszy i pielęgniarek: pomóżcie w tym trudnym czasie!

Na Wolicę docierają kolejni pacjenci zakażeni koronawirusem, dlatego szpitalowi coraz bardziej doskwierają braki kadrowe. - Nadal brakuje personelu - około 15 pielęgniarek. Potrzebujemy też wolontariuszy – apeluje Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy placówki. Szpital potrzebuje też tymczasowej przestrzeni. A tę mogą zapewnić kontenery. Trzy takie, w których urządzono m.in. strefę socjalną i cześć administracyjną, dostarczyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ale nie dysponują już kolejnymi.

W szpitalu jednoimiennym w Wolicy przebywa obecnie 79 pacjentów. - Wczoraj przetransportowano 24 z prywatnego domu Seniora w Liskowie, dziś 10 kolejnych osób z Liskowa. Dwie osoby w ciągu ostatniej doby zmarły na Covid-19; to kobiety w wieku 82 i 84 lat – informuje Wioletta Przybylska.

W szpitalu funkcjonują trzy oddziały, które po dzisiejszych przyjęciach będą liczyły 30, 25 i 25 pacjentów. - Na jednym oddziale podczas dziennej obsługi pracują dwie pielęgniarki, wolontariusz i oddziałowa. Na nocnej zmianie dwie pielęgniarki i wolontariusz.  Lekarze rotacyjnie. Pacjenci są niemal wszyscy leżący, wymagający przewijania i karmienia. 10 osób jest chodzących – dodaje Wioletta Przybylska.

Dlatego podstawa to ludzie. Personelu ciągle brakuje – obecnie to 9 lekarzy, 37 pielęgniarek (wcześniej było ich 60), 2 ratowników medycznych i 6 wolontariuszy. - Jest to zespół, który działa 24 godziny na dobę. Świadczy opiekę przez 30 dni w miesiącu - zapewnia Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy. - Wiadomo, że łóżek jest 120, w związku z powyższym potrzeba wzmocnienia, ponieważ łóżka i sprzęt nie leczą, nie zapewniają opieki. Tę daje tylko personel. 

Przede wszystkim szpital pilnie potrzebuje anestezjologów. Łatwo nie jest, bo z podobnymi problemami boryka się obecnie większość placówek medycznych. Brakuje także przestrzeni, którą szpital - w związku z przekwalifikowaniem na jednoimienny - musiał przeorganizować. Główny budynek od połowy kwietnia to miejsce tylko i wyłącznie dla osób z koronawirusem, dlatego pomieszczenia socjalne i administracyjne, które dotychczas mieściły się w szpitalu zostały przeniesione do trzech kontenerów użyczonych przez Wojska Obrony Terytorialnej. 

- W tej chwili w tym odcinku są nie tylko pomieszczenia socjalne, ale tam są dyżurki, tam są komputery, więc jest stanowczo za ciasno. Dlatego chcielibyśmy jeszcze trzy takie kontenery dostawić, żeby poszerzyć zaplecze socjalne, żeby poprawić warunki pracy - wyjaśnia Sławomir Wysocki. - Stąd też prośba. Jeżeli ktokolwiek miałby taką możliwość żeby nam użyczyć czy wydzierżawić taki kontener, ponieważ szpitala nie stać żeby go kupić.

Koszt zakupu jednego to 80 tysięcy złotych. A kiedy skończy się pandemia i wszystko wróci do normy, także praca w szpitalu w Wolicy, wtedy taki kontener nie będzie już potrzebny placówce.

MIK, AW, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/