Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Szczyt sezonu, a Zawodzie w remoncie

Rusza remont Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu. Inwestycja zrealizowana 8 lat temu nakładem 6 mln zł już wymaga napraw. Tak się złożyło, że w samym środku sezonu turystycznego. Przez całe lato niektóre obiekty będą więc nieodstępne dla zwiedzających.

Jak informuje dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, remont obejmie wymianę obydwu biegów schodów drewnianych prowadzących na górny poziom budynku bramnego, wraz z poręczami przy schodach i spocznikach, wymianę i uzupełnienie elementów drewnianej palisady, a także wymianę schodów prowadzących na wieżę od frontu oraz balustrad przy schodach i na bocznych pomostach na zewnątrz wieży. - Prace remontowe prowadzone będą także na moście oraz schodach terenowych. Naprawy wymaga ponadto strzecha w Białej Chacie – wymienia Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum.

Rezerwat będzie czynny przez cały sezon, ale w ograniczonym zakresie – z wyłączeniem remontowanych obiektów. Skąd pomysł, by prace przeprowadzić w szczycie sezonu turystycznego? - Muzeum jest instytucją finansowaną ze środków publicznych, dlatego też obowiązują nas określone procedury przetargowe. Środki na remont otrzymaliśmy w tym roku budżetowym, a więc procedurę można było uruchomić dopiero zimą tego roku – wyjaśnia Sylwia Kucharska. - Przeprowadzone zostały dwa zapytania: na projekt remontu oraz sam remont. Cały proces, wraz z wykonaniem projektu budowlanego, zajął prawie pół roku. Dodatkowo sezon letni gwarantuje, że pogoda pozwoli na sprawne wykonanie wszystkich prac, które, przypomnijmy, prowadzone będą w plenerze, a nie w zamkniętych pomieszczeniach. Planowanie remontu na sezon jesienno-zimowy nie byłoby raczej mądrą decyzją.

Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu podlega Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskie. W latach 2007 – 2008 został wybudowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu nakładem ponad 6 milionów złotych, z czego ponad 4 mln przekazała Unia Europejska. Rocznie Urząd Marszałkowski łoży na utrzymanie rezerwatu 120 tysięcy złotych. Remont pochłonie około 60 tys. zł.

MIK, fot. arch.  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/