Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Szczypiorniści zachęcają do oddawania szpiku

25 osób zarejestrowało się w banku dawców szpiku w czasie ostatniego meczu MKSu Kalisz. Kampania informująca trwa przez cały październik, a punkty, w których można dowiedzieć się, w jaki sposób pobierany jest szpik i dołączyć do grona dawców będzie także dostępny w czasie następnej kolejki Superligi. Kaliskim Ambasadorem Akcji jest Artur Bożek – rozgrywający naszych szczypiornistów.

Piłkarze walczą o punkty na boisku, a w październiku zachęcają kibiców, by pomogli tym, którzy walczą o życie – chorym na białaczkę. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma raka krwi. Szansą na wygraną jest przeszczep szpiku, ale znalezienie odpowiedniego dawcy są niewielkie i wynoszą 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu nawet jeden do kilku milionów. Dlatego rozbudowana baza dawców zwiększa szansę na wyleczenie kolejnych chorych na białaczkę osób.

Fundacja DKMS akcję propagującą dawstwo, ale i informującą, na czym polega pobranie szpiku kostnego prowadzi w czasie meczów Superligi Szczypiorniaka. Przez cały październik w halach, w których rozgrywane są mecze można znaleźć stoiska z wolontariuszami, porozmawiać o przeszczepie i dołączyć do grona potencjalnych dawców. Wystarczy wymaz specjalnym patyczkiem. W Polsce jest 1,3 miliona dawców. 1,2 to osoby zarejestrowane w bazie DKMS. 

Z możliwości podarowania komuś drugiego życia, skorzystało w czasie ostatniego meczu kaliskich szczypiornistów z drużyną z Gdyni 25 osób i jak informuje Fundacja DKMS to bardzo dobry wynik. Kalisz znalazł się na trzecim miejscu spośród wszystkich miast, w których tego dnia zostały rozegrane mecze w ramach rozgrywek piłki ręcznej o mistrzostwo Polski; przed nami były Płock i Kielce. Kolejna możliwość w najbliższą środę, w czasie 8 serii meczów o mistrzostwo Superligi.  Kalisz zagra wtedy na wyjeździe w Zabrzu.

AW, zdjęcia autor    

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/