Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Strach przed szczepionką? Rząd proponuje wysokie odszkodowania w przypadku powikłań

Od 10 do 100 tysięcy złotych mogą dostać osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 wystąpiły skutki uboczne wymagające hospitalizacji. Rząd zapowiedział powołanie Funduszu Kompensacyjnego, który ma przyspieszyć i uprościć procedurę odszkodowawczą.

Rząd zdecydował się na uruchomienie funduszu m.in. ze względu na "wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym". Jego celem jest likwidacja wszelkich niedogodności związanych z ewentualnym postępowaniem sądowym, a co za tym idzie – ulepszenie i przyspieszenie procedury wypłacania odszkodowań osobom ubiegającym się o nie, w związku z powikłaniami po podaniu szczepionki.

Ile można otrzymać? Minimum to 10 tysięcy złotych, a maksimum – 100 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzić będą ze środków przeznaczonych na walkę z COVID-19.  W następnych latach fundusz objąłby również obowiązkowe szczepienia dla dzieci. 

Oczywiście, nie każdy stan zdrowia po przyjęciu szczepionki będzie brany pod uwagę. Ustalono  wytyczne, które mówią, czy rekompensata będzie należeć się danej osobie czy też nie. O szczegółach poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam "lub", a nie "i" osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej – powiedział minister.

Za 2-tygodniowy pobyt w szpitalu będzie można otrzymać minimalną kwotę tj. 10 tys. zł. Z każdym  kolejnym dniem hospitalizacji będzie ona wzrastać. - Z raportu GIS (stan na 12 grudnia – red.) wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważne i jeden ciężki, poważny - mówił Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, że 27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciwko covid dla tzw. grupy ,,0’’, czyli przedstawicieli szeroko pojętej służby zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy i służby mundurowe.

JF, fot. Twitter Kancelaria Premiera

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/