Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 31 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Ernesta, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Smak lata. Sezon truskawkowy w pełni, ale długo już nie potrwa ZDJĘCIA

Smaczne, ale delikatne i wymagające. Sezon truskawkowy w pełni, ale jak to bywa z tymi owocami skończy się niespodziewanie szybko, tak jak się zaczął – mówią hodowcy z Sulisławic, kaliskiego sołectwa, które jest truskawkowym zagłębiem. Owoców jest sporo, jednak przez zimną wiosnę z przymrozkami są mniejsze i mniej słodkie, a przez obecne upały zaczynają się palić. Dlatego warto zacząć myśleć o zapasach na zimę. Nic tak w długie i mroźne wieczory nie przypomni lata, jak konfitura, kompot czy zmrożone truskawki.

Już tak mamy, że pod koniec maja zaczynamy niecierpliwie rozglądać się za pierwszymi truskawkami. Początek sezonu to ceny wyższe niż obecnie. Teraz koszyczek można kupić już za 10 złotych, chociaż oczywiście zdarzają się i wyższe ceny.

Dlatego najczęściej na początku kupujemy na spróbowanie. W szczycie sezonu pozwalamy sobie na więcej, a wielbiciele truskawek, no cóż… najczęściej dodają je do wszystkich dań w dziennym menu. Wszak smak truskawek nierozerwalnie kojarzy się z latem.  Surowe, jako koktajle, dodatki do deserów, czy sałatek. Drożdżowemu z truskawkami też trudno się oprzeć.

Tegoroczne długo kazały na siebie czekać. Wszystko przez zimną wiosnę i nocne przymrozki. Jednak krzaczki uginają się od owoców, chociaż według znawców mniej w nich słodyczy.

Za długo było zimno. Przez tę pogodę, jaka była truskawki nie miały możliwości odpowiednio urosnąć, odpowiednio dojrzeć – wyjaśnia Gabriela Wcisła, w której rodzinie truskawki uprawia się od pokoleń. - Ale i tak uważam, że na to, co nam pogoda zafundowała nie jest źle w tym roku. Jest sporo owoców.

Wymagających. Truskawki są bardzo delikatne i wrażliwe.

Truskawka lubi wodę i chłodniejsze noce. Wtedy ma czas, by dojrzeć, a jak będzie za zimno będzie mała – dodaje Helena Lewandowska, hodowca truskawek.

A teraz jest gorąco, więc truskawki zaczynają się gotować. Dlatego w gospodarstwie Heleny i Sławomira Lewandowskich z Sulisławic, którzy z dziada pradziada zajmują się uprawą truskawek praca wre.

Zaczynamy o  4:00 i rwiemy do 9:00. Tak żeby zerwać jak najwięcej przed upałami. W pełnym słońcu trudno rwać – mówi Maria Banach, mieszkanka Sulisławic, która każdego roku pomaga przy zbiorach. – Jeśli ktoś się stara to dziennie może zerwać  20 koszyczków.  Jak truskawki są ładne i duże.

Jednak chcących pracować przy zbiorach nie ma od lat. Jeszcze dwie, trzy dekady temu na wsiach pojawiali się uczniowie, którzy rwąc truskawki, zarabiali na wakacje. Teraz trudno ich wypatrywać.

My stare kobity to na truskawkach się porodziły i na truskawkach poumieramy – mówi o swoim przywiązaniu do tradycji Helena Lewandowska. - Jak te młode chcą ładnie wyglądać, mieć paznokcie malowane to nie bardzo im się chce zrywać i wolą inną pracę. A stare ludzie są nauczone, że jak urosło to trzeba zebrać.  

A zbierać jest co. Owoców dużo i jeszcze jakiś czas będą cieszyć nasze podniebienia, ale jak to z truskawkami bywa – sezon trwa bardzo krótko.

Myślę, że jeszcze tydzień do dwóch tygodni na pewno truskawki będą. Ale z każdym dniem to już na pewno nie będą takie duże. Chociaż jak ktoś będzie chciał na przetwory to zawsze się truskawka znajdzie – dodaje Gabriela Wcisła, wnuczka Heleny Lewandowskiej. - Truskawka ma to do siebie, że  ona jest w polu i nagle znika, więc nie wiadomo, kiedy one się skończą. To może być moment. Zobaczymy, jaka będzie pogoda. Jak będą takie upały ona dojrzeje od razu, więc warto już robić zapasy.

Oczywiście żeby móc truskawki zamrozić, czy zawekować trzeba wybrać świeże owoce. I dobrze je obejrzeć, czy nie mają plam. 

Świeża truskawka ma zieloną szypułkę, która nie może być powiędniętą. Sam smak już zależy od ilości słońca, jakie miała w czasie dojrzewania i deszczu, ale też od gatunku i tego, czy stosują nawozy – instruuje Helena Lewandowska.  - U nas jest natura, bo nawet widać chwasty. One też chronią przed palącym słońcem, takim jak jest teraz. Gdyby ich nie było to pewnie większość owoców już by była spalona. I czasami ludzie myślą, że jak truskawka jest czysta to jest ulepszana. Nieprawda. Chwasty chronią ją też przed ziemią, a u nas także słomowa wyściółka. Dlatego są czyste.

I smaczne. A według nas – sprawdziliśmy - mimo zimnej wiosny i obecnych upałów są słodkie, soczyste i pyszne. Dlatego jedźcie truskawki dopóki są.  Tym bardziej w upały, bo mają w sobie dużo wody, więc doskonale gaszą pragnienie.

Agnieszka Walczak, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/