Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Skarby z wysypiska śmieci ZDJĘCIA

Wartościowy gorset, nowa suknia ślubna, telefon komórkowy najnowszej generacji, ale też narzędzie zbrodni – w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw" w Cekowie można znaleźć dosłownie wszystko. Jednym z najcenniejszych egzemplarzy jest XIX-wieczna książka ze zbiorów Alfonsa Parczewskiego, którą przed zniszczeniem ocalił niedawno czujny pracownik sortowni. Ale na półki zakładu trafia także wiele innych, ciekawych pamiątek.

Amunicja i ćwiczebny granat, które zostały przekazane patrolowi saperskiemu, suknia ślubna, a także ikony Matki Boskiej, stare rodzinne zdjęcia, czy czapki od munduru i naszywki . W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” kolekcjonuje się wiele ciekawych rzeczy. Najciekawsze i najbardziej cenne gadżety trafiają na półkę w sortowni. Ale zdarza się, że ludzie zgłaszają się po swoje zguby. - Ostatnio mieliśmy zabawną dla nas, ale nieprzyjemną dla właściciela sytuację. Ktoś położył banery reklamowe obok śmietnika i firma po prostu je zabrała i przywiozła do nas. Na szczęście nic się nie zniszczyło, przyjechało śmieciarką, a my je zwróciliśmy oczywiście – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor ZUOK „Orli Staw”.


W ostatniej chwili przed zniszczeniem, a na dzień przed studniówką, pracownicy „Orlego Stawu” ratowali także wart 1000 złotych gorset. Element sukni wieczorowej został dla żartu wyrzucony na śmieci przez brata przyszłej maturzystki. Gorset udało się uratować w ostatniej chwili,  podobnie jak najnowszej generacji telefon komórkowy. Żeby go odnaleźć mężczyzna i pracownicy zakładu przekopali całą stertę śmieci. Zdarzyły się też poszukiwania domniemanego narzędzia zbrodni. - Był u nas oficer policji, który poszukiwał noża użytego w przestępstwie. Oczywiście także wybieramy ze śmieci noże, ale okazało się, że było ich tak dużo, że trudno było zidentyfikować ten właściwy, który pasowałby do konkretnego czynu, konkretnej zbrodni – dodaje dyrektor „Orlego Stawu”.


Sortownia śmieci to istne wykopalisko skarbów i niespodzianek. Ostatnio na własnej skórze przekonał się o tym Łukasz Werbiński, który w stercie makulatury odnalazł „białego kruka”. - Przechodząc obok makulatury, zauważyłem książkę, a w oczy rzuciła mi się pieczęć z nazwiskiem Parczewskiego. A w związku z tym, że miałem okazję korzystać dość często z Kaliskiej Książnicy Pedagogicznej w trakcie studiów, znana mi była ta postać. Postanowiłem więc tę pozycję tam zawieźć – opowiada Łukasz Werbiński, mistrz sortowni w ZUOK „Orli Staw”.


Odzyskana książka pt. „Ziemia i morza, czyli opis fizyki kuli ziemskiej” Ludwika Figuera okazała się niezwykle cenna.  Pochodzi z 1873 r., opatrzona jest pieczęcią imienną z napisem „Księgozbiór Alfonsa Parczewskiego” i autografem Zygmunta Zanożyńskiego, autora tekstów w czasopiśmie „Kaliszanin” w latach 1874-1875.Książka wiedzie teraz drugie życie w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej.

Ewelina Samulak, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/