Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Ruszyła rejestracja, szczepienia seniorów zaczną się za tydzień. Czeka prawie 5 milionów osób

Szczepienia wkraczają w kolejny etap. W piątek 15 stycznia ruszyły zapisy osób powyżej 80. roku życia, które chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed COVID-19. Zgłaszać można się do punktów, które będą wykonywać szczepienia lub przez infolinię albo strony internetowe. W Kaliszu będzie można się zaszczepić w 9 przychodniach. Wszystkie musiały spełnić odpowiednie wytyczne dotyczące samego gabinetu zabiegowego jak i jego wyposażenia oraz miejsca odpoczynku po otrzymaniu preparatu.

W większości szczepienia będą odbywać się w przychodniach, które już wcześniej miały takie punkty i szczepiły zgodnie z kalendarzem szczepień podstawowych i obowiązkowych lub dodatkowych jak np. na grypę, czy przed wyjazdem do kraju, gdzie zalecane są tego typu środki bezpieczeństwa. Teraz dojdą im jeszcze szczepienia na SARS CoV-2. Tak jak w przychodni PULS przy ulicy Polnej, która już zakupiła specjalną lodówkę do nowych szczepionek. – Warunki przechowywania fiolek są monitorowane – podkreśla Mirosław Gabrysiak, lekarz z przychodni PULS w Kaliszu. – W lodówce są podłączone termometry i w przypadku niespełnienia parametrów są wysyłane smsy ostrzegające do naszego personelu, więc gdyby coś było nie tak z przechowywaniem natychmiast dostajemy informację i możemy interweniować. To jest lodówka tylko i wyłącznie do szczepionek SARS CoV-2

Jak się zarejestrować?

Zapisy ruszyły. Jako pierwsi od 15 stycznia rejestrować mogą się osoby powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia seniorzy między 70. a 79. rokiem życia. - 25 stycznia rozpocznie się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia zgodnie z tym, jak się w poprzednich dniach zarejestrowali.  Szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia rozpocznie się 5 994 punktach – mówił w czasie środowej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. – Jest to grupa  4,6 miliona osób, w tym 80-latków  i osób starszych jest w naszym kraju 1,75 miliona, a seniorów między 70. a 79. rokiem życia jest 2,8 miliona.

Rejestrować można się na kilka sposób. Pierwszy to telefon do przychodni, która szczepienia będzie wykonywać. Drugi to skorzystanie z infolinii i stron internetowych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Bez względu na to, który sposób seniorzy wybiorą zawsze zostaną poinformowani o terminie szczepienia. - Pacjent dostanie sms po zarejestrowaniu, w którym będzie podana data i godzina zgłoszenia się do punktu szczepień. Później, na dzień przed wykonaniem tego szczepienia, zostanie jeszcze raz wysłana wiadomość sms w celu przypomnienia – wyjaśnia Paulina Machowicz, przełożona pielęgniarek w przychodni PULS. - 50% szczepionek, jakie otrzymamy każdego tygodnia będzie dla pacjentów, którzy zarejestrują się u nas, a 50% dla tych, którzy zapiszą się przez stronę Ministerstwa Zdrowia, infolinię i inne dostępne media.

Szczegóły dotyczące tego, jak się zarejestrować można znaleźć tutaj.

Wcześniej ankieta i wywiad lekarski

Szczepionki przeciw COVID-19 musza być przechowywane w odpowiednich warunkach. I w odpowiednim czasie dawkowane, dlatego system szczepień przeciwko SARS CoV-2 musi być dokładnie zaplanowany. - My szczepionkę będziemy dostawać w poniedziałki do 13.00 i od 13.00 będziemy rozpoczynać  proces szczepienia – dodaje Paulina Machowicz. - Będziemy go kontynuować przez 4 dni, do czwartku do wieczora musimy wszczepić szczepionkę, żeby spełniała rygory łańcucha chłodniczego.

Praca przychodni będzie zorganizowana tak, by szczepienia na SARS CoV-2 nie kolidowały z innymi zadaniami lecznicy. – W czasie gdy będziemy szczepić z kalendarza szczepień nie będzie szczepień na koronawirusa, a kiedy będzie szczepienie przeciw koronawirusowi nie będzie szczepień na inne choroby – podkreśla Mirosław Gabrysiak.

Zanim pacjent zostanie zaszczepiony będzie musiał wypełnić odpowiednią ankietę dotycząca stanu zdrowia. Później czeka go jeszcze rozmowa z lekarzem, który podejmie decyzję dotycząca podania zastrzyku. - Jeżeli ktoś w trakcie zaostrzenia niewydolności krążenia ma obrzęki trzeba go wyrównać, tak samo jest w przypadku chorób tarczycy. Trzeba wyrównać hormony i szczepimy się – zachęca  dr Ewa Zalc-Budziszewska, lekarz ze szpitala w Wolicy. - Organizm musi być w stanie homeostazy (równowaga organizmu – red.), wszystko jedno jakie ma choroby.  Jeżeli lekarz ocenia, że pacjent mimo tych chorób jest dobrze prowadzony i jego organizm jest w homeostazie to go szczepimy.

Jakie przeciwskazania?

Także Mirosław Gabrysiak zachęca, by jak najwięcej osób zdecydowało się na szczepienie. I dodaje, że przeciwwskazań jest mniej niż argumentów za przyjęciem zastrzyku. - Poza ostrymi stanami alergicznymi nie ma przeciwwskazań. Chyba że u osób, które przyjmują chemioterapię. Wtedy jest potrzeba opinia lekarza, ale to są bardzo rzadkie przypadki – wyjaśnia lekarz. - Natomiast zwykłe schorzenia, nadciśnienie, choroby serca nie są przeciwwskazaniem, a wręcz są wskazaniem, ponieważ takie osoby korzystają z placówek służby zdrowia i żeby to robiły bez obaw o zakażenia. Wszyscy czekamy za powrotem do normalności,

W pierwszym kwartale do Polski dotrze powyżej 6 milionów dawek szczepionek dwóch producentów. Niespełna 2,3 miliona z nich będzie przeznaczona dla seniorów, więc jak dodał na konferencji minister Michał Dworczyk w pierwszej fazie zaszczepiona zostanie tylko część seniorów. Pozostałe szczepionki będą przeznaczone dla osób z tak zwanej pierwszej linii frontu.

W Kaliszu szczepienia przeprowadzane będą w następujących punktach:

  • ARSMEDICA SPÓŁKA PARTNERSKA LEKARZY ANDRZEJCZAK, KRAWCZYK-KUBISIAK, LISOWSKI
  • PORADNIA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ ul. Babina 3
  • ARTUR TARASIEWICZ, ul. Winiarska 12
  • PIOMED GUTKOWSKI SPÓŁKA JAWNA Punkt szczepień, ul. Graniczna 76K
  • WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM.LUDWIKA PERZYNY W KALISZU Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, ul. Poznańska 79
  • MEDYCYNA RODZINNA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Punkt Szczepień, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 36
  • KIDSCLINIC ALEKSANDER SIEWKOWSKI,MAGDALENA MIETLICKA SPÓŁKA CYWILNA Punkt Szczepień, ul. Adama Asnyka 25
  • PULS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Punkt Szczepień, ul. Polna 29
  • LUX MED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Chopina 9

AW, zdjęcia autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/