Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Robert Kuciński nowym dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Jaki ma na nią pomysł?

Gdzieś w oddali majaczy nowa siedziba biblioteki, a główne zadanie to pchnąć ją na nowe tory, tak by stała się instytucją kultury z szerokim wachlarzem wydarzeń inspirowanych literaturą. Czasu na to, by te zrealizować plany Robert Kuciński – jeszcze do niedawna nasz redakcyjny kolega, a ostatnio wicedyrektor konińskiego Centrum Kultury i Sztuki – ma sporo. Nowy dyrektor biblioteki publicznej został powołany na tę funkcję na 7 lat.

To wystarczająco dużo, by zrealizować podstawowe założenia koncepcji, które zdecydowały o zwycięstwie Roberta Kucińskiego w konkursie na dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Starających się o to stanowisko było czterech, ale zwyciężyło spojrzenie na placówkę jako instytucję kultury, która dodatkowo musi przejść modernizację typowo techniczną. Były dziennikarz przez ostatnie dwanaście miesięcy doświadczenie kierownicze zdobywał w Koninie, w tamtejszym Centrum Kultury i Sztuki. – Chciałbym, by ta biblioteka generowała więcej wydarzeń inspirowanych literaturą, które będą dobrymi propozycjami dla odbiorców Miejskiej Biblioteki Publicznej – zadeklarował Robert Kuciński 2 marca, na spotkaniu z dziennikarzami - tuż  po tym, jak otrzymał dyrektorską nominację. - Czeka tam na mnie mnóstwo problemów związanych z infrastrukturą. Tutaj należy znaleźć pieniądze w rozmaitych programach pozabudżetowych, dotacjach,  w projektach i to jest główne zadanie. Drugie to wprowadzenie odświeżonego oblicza biblioteki, zwrócenie większej uwagi na jej cyfrowy model, który jest bardzo istotny.

Istotne, by móc w nowy sposób patrzeć na bibliotekę jest także lokum. A o tym dla księgozbioru mówi się od dawna, więc jednym z zadań nowego dyrektora jest jeśli nie sama budowa, to chociaż stworzenie podwalin pod tę inwestycję. - Jeśli takie możliwości finansowe będą to będziemy chcieli, by taki obiekt docelowo kiedyś tam powstał – potwierdził Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Wiem, że powstało kilka projektów, było kilka lokalizacji i co jakiś czas temat nowoczesnej biblioteki, czy nawet mediateki wraca i jeśli takie środki na kolejną instytucję kultury będziemy mogli zdobyć, to będziemy starali się taki obiekt stworzyć.

Tym bardziej, że Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka to duża instytucja. I bardzo rozproszona, a przy okazji bez przestrzeni do realizacji nowoczesnych projektów, jakich oczekuje się od tego typy placówki. - Jest jedna biblioteka i jedenaście filii. To brzmi dumnie, ale to są maleńkie pomieszczenia, w których trudno realizować cokolwiek – dodał Robert Kuciński. - Oczywiście można realizować wydarzenia w innych przestrzeniach, tak jak to się działo do tej pory, czy w Komoda Club, czy w MDK, czy w teatrze, czy w CKiS, ale zawsze łatwiej jest generować własne imprezy kiedy ma się własną przestrzeń zorganizowaną do własnych pomysłów, więc absolutnie ważnym punktem tej koncepcji jest doprowadzenie do zbudowania większego miejsca bibliotecznego, które charakteryzuje się otwartą przestrzenią, gdzie wszyscy mogą sięgać po książki sami. Teraz absolutnie odchodzi się od bibliotek z magazynami zamkniętymi.

Robert Kuciński funkcję objął w poniedziałek. W piątek – po 17 latach kierowania placówką – na emeryturę odszedł Adam Borowiak.

AW, zdjęcia autor, arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/