Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

PWSZ ze studiami doktoranckimi. Ważny krok do utworzenia Akademii Kaliskiej

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu będzie miała prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. W poniedziałek, 13 maja odbyło się głosowanie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w tej sprawie. Teraz potrzeba jeszcze jedynie zatwierdzenia tej decyzji przez prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, ale to wydaje się formalnością.

Poniedziałkowe głosowanie Sekcji Nauk Medycznych może się okazać niezmiernie ważnym wydarzeniem w historii miasta. To pierwszy, najtrudniejszy i niezbędny element procesu przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Akademię Kaliską. – Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko – przyznaje prof. Andrzej Wojtyła, rektor kaliskiej PWSZ. – Głosowanie nie pozostawiło więc najmniejszych wątpliwości. Teraz czekamy tylko na głosowanie prezydium CKK, ale o jego wynik jestem raczej spokojny. Nie zdarzyło się, aby w przypadku tak pochlebnych recenzji i zdecydowanego wyniku w głosowania, prezydium miało odmienne zdanie. Jestem szczęśliwy, ale zdaję sobie sprawę, że ten sukces nie byłby możliwy, bez zaangażowanych pracowników uczelni. Chciałem im gorąco podziękować, ponieważ doskonale przygotowywali wniosek i przez kilka ostatnich miesięcy pracowali na ten sukces. Zrobiliśmy bardzo ważny krok w kierunku rozwoju uczelni, a także przekształcenia jej w Akademię Kaliską.

Aby uzyskać prawo do doktoryzowania uczelnia musiała spełnić określone warunki, w tym posiadać co najmniej 12 samodzielnych pracowników naukowych. Ważna też była aktywność naukowa udokumentowana publikacjami. – Cieszę się z tej decyzji, gdyż jest to uprawnienie, które odzwierciedla naszą aktywność naukową i nie ma tutaj mowy o przypadku. Jesteśmy jedyną Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Polsce, która ma prawo nadawania stopnia doktora – dodaje rektor. 

Warto w tym momencie zadać pytanie o przekształcenie PWSZ w Akademię Kaliską. Wydaje się, że uczelnia jest bardzo blisko, chociaż nie można wykluczyć, że… stanie się to w ciągu najbliższych tygodni. Dotychczas uczelnie, które miały prawo nadawania stopnia doktora, a nie były uniwersytetami, czy akademiami były nazywane ,,uczelniami akademickimi”. Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zmienia ich status i nazywa wprost akademiami. Czy zatem tak będzie w przypadku kaliskiej PWSZ? - To się wyjaśni w ciągu kilkunastu najbliższych dni – dodaje prof. Wojtyła. – Trzeba dokładnie przeanalizować zapisy ustawy i ewentualnie skonsultować się z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chcę jednak dodać, że w najbliższym czasie spodziewam się kolejnych doskonałych wiadomości, dla społeczności akademickiej w Kaliszu. Uczelnia złożyła kolejny wniosek o przyznanie nam prawa do doktoryzowania w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Głosowanie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w tej sprawie, zaplanowano na początek czerwca. I ponownie jestem dobrej myśli.

Jakub Banasiak, rzecznik prasowy PWSZ Kalisz, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/