Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Przestawiamy zegary. Czas miał stanąć, ale oprócz dyrektywy nie ma konkretnych działań

Czas przyspieszy. Z soboty na niedzielę (27/28 marca) przesuniemy wskazówki z godziny 2.00 na 3.00. Tym samym zaczniemy czas letni. Chociaż takie zmiany miały przejść w tym roku do historii.

Ostatni weekend marca to moment, kiedy wchodzimy w czas letni. Dzień, zgodnie z położeniem planet, staje się dłuższy, a noc krótsza. Równocześnie „więcej czasu” dostajemy w godzinach właśnie przez przesunięcie wskazówek z 2.00 na 3.00.

CZYTAJ TAKŻE:  Wycieczka po kaliskich zegarach. Być może ostatnia związana ze zmianą czasu

Obecnie większość zegarów przestawia się sama. Przy tradycyjnym mechanizmie trzeba to zrobić ręcznie. Tak jest w przypadku zegara na wieży kaliskiego ratusza oraz zegara przy Rogatce.

Jeśli chodzi o przestawianie wiosenne to idzie bardzo szybko i nie ma z tym wielkiego kłopotu. Zwyczajnie przesuwam wskazówki, a przy przechodzeniu na zimowy zegary trzeba zatrzymać - zdradza Janusz Stilter, opiekun kaliskich zegarów. -  Jednak obecnie jest z tego więcej problemów niż korzyści. Już nie oszczędzamy energii, nie korzystamy z naturalnego światła jak kiedyś  - komentuje zmianę czasu.

Stilterowie to ród kaliskich zegarmistrzów. Dzięki nim mieszkańcom naszego miasta czas odmierzają zegary przy Rogatce i wieży ratuszowej. Ten ostatni jest także atrakcją turystyczną. Jego mechanizm można obserwować, ponieważ został zamknięty w oszklonej witrynie.

CZYTAJ TAKŻE: Sekundy, minuty, godziny. Ratuszowy zegar ponownie mierzy nam czas WIDEO I ZDJĘCIA

Pierwszy raz czas zmieniono wiosną 1916 roku. Decyzję o przestawieniu wskazówek do przodu o godzinę podjęli Niemcy. Jesienią je cofnęli. W ich ślady poszły inne państwa, w tym Polska, która przestawianie wprowadziła w latach 20. ubiegłego wieku . Jednak zasadę tę stosuje się z niewielkimi przerwami. Na stałe została wprowadzona w 1977 roku, a dni kiedy następowała były ogłaszane w Monitorze Polskim.  Najkrócej czas letni w Polsce obowiązywał w 1964 roku, kiedy to zegary przesunięto dopiero 31 maja, a już w ostatnią sobotę września tegoż roku wrócono do czasu zimowego.

Od 1995 roku zegary na czas letni przestawia się w ostatnią niedzielę marca. Czas zimowy wraca w ostatnią niedzielę września. Czas przestawiany jest w 70 krajach. W Europie zegarów nie przestawiają w Islandii, Rosji i Białorusi. Na świecie m.in. w Japonii. 

Najważniejszym argumentem była możliwość lepszego wykorzystywania światła słonecznego. Teraz, kiedy elektryczność jest czymś naturalnym, zmiana czasu jest krytykowana. Głosy, by zaprzestać sztucznego wydłużania dnia pojawiają się od lat. W konsultacjach społecznych w tej sprawie wzięło udział 5 milionów mieszkańców Unii Europejskiej. Zdecydowana większość, bo 80% chciała zatrzymania czasu. Sprawą dyrektywy zatrzymującej czas zajęła się Komisja Europejska, a jedną z osób, które koordynowały prace był poseł Andrzej Grzyb, który przez dwie kadencje reprezentował PSL w Parlamencie Europejskim. Dyrektywa, po ośmiu latach prac nad badaniami dotyczącymi zmiany czasu, została przyjęta w marcu 2019 roku.

Państwa członkowskie muszą same zdecydować, czy utrzymają – tak, jak byłoby to w przypadku Polski - czas  środkowoeuropejski,  czy przesuną się we wschodnio- europejski. To już decyzja państwa członkowskiego – wyjaśnia Andrzej Grzyb, poseł PSL. - Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia są w jednej strefie, my jesteśmy w drugiej, a Portugalia, Irlandia, Hiszpania są w trefie Greenwich. W tej jest także Wielka Brytania, która już nie jest członkiem UE. Czyli mamy de facto trzy strefy czasowe.

Zgodnie z planami z 2019 roku czas miał stanąć właśnie w ostatni weekend marca 2021 roku. Jednak od czasu przyjęcia dyrektywy kraje członkowskie nie podjęły poważnych rozmów o ustaleniu, czy w Europie powinien obowiązywać czas letni, za którym opowiada się większość, czy zimowy.

AW, zdjęcia archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/