Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Program Mieszkanie plus. Wiemy, gdzie w Kaliszu mogą powstać bloki z rządowego programu

Ten program ma całkowicie odmienić sytuację wielu młodych rodzin. Państwo pobuduje bloki i za niewielkie pieniądze odda w wynajem. Tak w skrócie zapowiada się ta mieszkaniowa rewolucja. Na razie rząd nie zdradza wielu szczegółów. Wiadomo, że nowe mieszkania miałyby powstawać na nieruchomościach, których właścicielem jest Skarb Państwa. W Kaliszu takich działek jest kilkaset, ale pod budowę bloków nadaje się zaledwie kilka.

„Mieszkanie plus” ma być kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków – tak o swoim najnowszym pomyśle mówi rząd. Głównym założeniem programu jest wybudowanie tanich mieszkań w wielu miejscowościach w Polsce i wynajem ich. Czynsz w takim „mieszkaniu plus” będzie wynosił od 10 do 20 zł, w zależności od miasta. Polacy będą mogli takie mieszkanie wykupić po preferencyjnych cenach. Mieszkania miałoby budować państwo na działkach należących do Skarbu Państwa. Na razie nie ma wiele więcej konkretów w tej sprawie.

3 lokalizacje z dużym potencjałem

Czy w Kaliszu mogą powstać takie mieszkania? Jeśli tak, to gdzie? W Kaliszu są aż 734 działki Skarbu Państwa o łącznej powierzchni ponad 150 ha. Jednak zdecydowana większość z nich zabudowana jest infrastrukturą publiczną. To drogi, koleje, cieki wodne. Tylko 10% powierzchni tych działek nadaje się pod zabudowę i to oczywiście po dokonaniu wielu formalności związanych m.in. ze studium zagospodarowania przestrzennego, wymaganymi zgodami, weryfikacji dostępności mediów.  Duży blok, a nawet kilka takich budynków prawdopodobnie można postawić w 3 lokalizacjach:

Na ulicy Piaszczystej na Winiarach. Tam Skarb Państwa ma działkę po powierzchni ponad hektara z przeznaczeniem, które dopuszcza funkcję mieszkalną. Kolejna duża działka również znajduje się na Winiarach. To teren u zbiegu ulicy Łódzkiej i Lubelskiej, to działka o powierzchni 1,2 ha. Najbliżej centrum miasta znajduje się hektarowa działka przy ul. Księżnej Jolanty, tam zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego również mogą powstać bloki.

Czy na którejś z tych działek powstaną bloki „Mieszkanie plus”? Kaliski Ratusz studzi emocje.  - Nie weszły jeszcze w życie przepisy, które regulować mają realizację rządowego programu „Mieszkanie plus”, dlatego też nie są znane inne warunki jakie mogą zostać przewidziane dla wykorzystania nieruchomości Skarbu Państwa pod budownictwo w ramach tego właśnie programu. – wyjaśnia Elżbieta Zmarzła, rzeczniczka Ratusza.

MS, fot. archiwum

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/