Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Powstał ogród inspirowany wspomnieniami Marii Dąbrowskiej ZDJĘCIA

Zioła, kwiaty i warzywa, które opisywała w swojej prozie Maria Dąbrowska będą pachnieć w russowskim ogrodzie. Rośliny posadzono w posiadłości, w której pisarka spędziła dzieciństwo i młodość i która była inspiracją do napisania „Nocy i Dni”, a teraz jest muzeum poświęconym jej twórczości i życiu.

Rośliny posadzono wokół dworku. Tak jak przed wiekiem i jak zapamiętała je młoda Maria Dąbrowska, która inspiracji dla swej prozy często szukała w rodzinnych stronach. Opisy ogrodu zapamiętanego z Russowa często można odnaleźć jej utworach.

"(...) rozciągał się aż pod moje okna bujny ogród, pełen drzew owocowych, warzyw i kwiatów" – przypomina jeden z fragmentów Renata Ziętek, kierownik dworku. - To właśnie takie wspomnienia przeniosła Dąbrowska na karty opowiadań. Inspirowani tymi wspomnieniami zasadziliśmy szałwię, pokrzywę i starsze odmiany kwiatów. Ale także posadziliśmy warzywa: marchew, pietruszkę, sałatę, seler, słonecznik. To wszystko
wiąże się z tym, że Dąbrowska opisywała tą pracę na wsi. Przede wszystkim w opowiadaniach "Uśmiech Dzieciństwa" i "Ludzie stamtąd". Bohaterowie opowiadań to przede wszystkim ludność najemna, która pracowała w majątku, którym administrował ojciec pisarki Józef Szumski. I tą wiedzę przeniosła na karty opowiadań.

Zioła i kwiaty zasiano tuż przy budynku. Warzywa za stawem, przy „białej chałupie”. Część już wzeszła i niebawem będzie można je zbierać. Dodatkowo na terenie posiadłości posadzono też stare odmiany jabłoni i gruszy. Drzewa też obsypały kwiaty więc jesienią będą owoce, które smakiem będą przypominać te jedzone przez autorkę „Nocy i Dni”.

AW, zdjęcia MOZK – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/