Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Poseł PO Mariusz Witczak: powołanie Akademii Kaliskiej tylko ustawą, a nie rozporządzeniem

Kolejny raz pada pytanie, czy pojawienie się Akademii Kaliskiej zapowiadanej przez ministra, to tylko kosmetyczna zmiana nazwy, czy także statusu uczelni, co umożliwi jej prowadzenie badań naukowych i nadawanie tytułów doktoranckich? Zarządzający resortem szkolnictwa wyższego oraz sama PWSZ zapewniają, że to drugie. Poseł Mariusz Witczak uważa, że obietnice ministra to tylko „pudrowanie na potrzeby propagandy” i czeka na rozpatrzenie jego projektu przez Sejm.

W czerwcu minister szkolnictwa wyższego oficjalnie poinformował o decyzji dotyczącej przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliską. Miałoby to nastąpić od września tego roku. Jednak to jedynie rozporządzenie, tymczasem poseł PO Mariusz Witczak uważa, że to ustawa – a projekt takowej złożył kilka miesięcy wcześniej – jest jedyną i zgodną z prawem drogą do przekształcenia uczelni ze wszystkimi tego konsekwencjami. - Czyli stworzenia szkoły umożliwiającej nadawanie doktoratów, ale też prowadzenie badań uznawanych przez świat naukowców - wyjaśnia Mariusz Witczak. - Takie możliwości daje tylko i wyłącznie przekształcenie drogą ustawy. Przekształcenie za pomocą wydanego przez ministra rozporządzenia, zgodnie z prawem, takich dróg rozwoju nie daje – przekonuje poseł. 

Dlatego cierpliwie i z nadzieją czeka, by jego projektem uchwały zajął się Sejm. W harmonogram najbliższych obrad kwestia Akademii Kaliskiej jest wpisana, jednak by posłowie mogli zająć się dokumentem, potrzebują opinii sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. I tu spora sprzeczność w datach. - Posiedzenie Sejmu, na którym jest możliwość rozpatrzenia opinii i całego projektu, jest jeszcze w tym miesiącu. Posiedzenie komisji, na której ma zostać wydana opinia dopiero we wrześniu - dodaje Mariusz Witczak. - Chyba, że jej przewodnicząca uwzględni moją prośbę o stworzenie takiej opinii jeszcze w tym tygodniu.  

Innego zdania, niż Mariusz Witczak  są przedstawiciele PWSZ. Jak informował w czerwcu jej rzecznik Jakub Banasiak, zmiana nazwy wiąże się także ze zmianą statusu uczelni i jest równoznaczna z możliwością prowadzenia badań naukowych i nadawania stopni doktorskich.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/