Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Plaga nieodpowiedzialnych właścicieli psów. Straż miejska każdego dnia odbiera telefony z prośbą o interwencję

Smycz – podstawowe wyposażenie podczas spaceru z psem. Zapewnia bezpieczeństwo nie tylko innym, którzy mogą zostać zaatakowani przez naszego, nawet najspokojniejszego czworonoga, ale też pupilowi, który wiedziony instynktem może zrobić krzywdę obcym, właścicielowi sobie oraz innym zwierzętom. I każdy odpowiedzialny „pan" doskonale o tym wie, pozostali – niedojrzali do opieki nad psem uważają, że ich czworonóg „nie gryzie". Przykładów, że jest inaczej mamy sporo. Z maili od czytelników oraz statystyk straży miejskiej.

Pies bez smyczy to wykroczenie. Jeśli wychodzimy ze zwierzęciem z domu – szczególnie w miejsca, gdzie są inne osoby i czworonogi - musimy zrobić wszystko, by nasz ich nie zaatakował.

Przede wszystkim trzeba dbać o bezpieczeństwo takiego psa. Także ten piesek, z którym wychodzi się na spacer nie może zagrażać innym osobom i w naszym regulaminie jest, że takie zwierzę domowe nie może stwarzać uciążliwości dla innych mieszkańców - przypomina Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza. 

Tyle teoria. Większość osób, która decyduje się na zwierzę doskonale zdaje sobie sprawę z obowiązków, jakie niesie posiadanie pupila. Uczulają też informacje o kolejnych pogryzieniach, chociażby ostatnie z Twardogóry, gdzie na początku lipca pitbull pogryzł pięciolatkę. Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zwierzę należało do partnera matki dziewczynki i znało dziecko od kilku lat. Podobna sytuacja miała miejsce w Mławie w lutym. Wtedy ucierpiał 3-latek. Skoro nawet przy swoim psie trudno o stuprocentową pewność, że nic nam nie zrobi to tym bardziej kiedy dochodzi do konfrontacji z nieznanym czworonogiem.

Według naszych czytelników w ostatnim czasie na osiedlu Dobrzec trudno czuć się bezpiecznie. Między blokami oraz na placach zabaw plagą są psy puszczone bez smyczy.

Właściciele proszeni o uwiązanie psa najczęściej reagują agresją lub kpiną - pisze jedna z mieszkanek, z która też ma dwa psy i każdego dnia na spacerze musi bronić ich przed tymi biegającymi luzem. - Przykład z dzisiaj: szłam z córką i swoimi dwoma psami do weterynarza, który znajduje się tuż obok małego Tesco na Wojska Polskiego. Oczywiście w naszym kierunku zaczął biec pies, który był bez smyczy i nie reagował na wołanie swojego właściciela. Doszło do tego, że zaczął on atakować mojego psa, który w całej tej szarpaninie wysunął się z obroży i uciekł. Jedyne co zdążyłam powiedzieć do właściciela psa, który zaatakował to dlaczego nie miał go na smyczy. Ten odpowiedział, że pies mu uciekł. Sama osobiście w to nie wierzę, ponieważ jego pies miał założone szelki, więc sądzę że był on puszczony luzem. Niestety nie miałam czasu na dalsze dyskusje z tym panem, ponieważ musiałam gonić swojego psa, który w strachu uciekł. Goniłam go przez pół osiedla. Pamiętajmy, że byłam z córką, która niestety sama została między blokami. Sytuacja ta pokazuje, jak wiele niebezpieczeństwa przynosi nieodpowiedzialność właścicieli. Po naszym osiedlu spacerują i biegają dzieci, osoby starsze lub osoby, które zgodnie z literą prawa prowadzą swoje pupile na smyczy. Czasami wystarczy tylko sekunda, żeby doszło do tragedii – czytamy w mailu opisującym spotkanie z psem, który ma nieodpowiedzialnego i pozbawionego wyobraźni właściciela.

W tym roku tak drastycznych sytuacji, jak przytoczone z dolnośląskiego, czy mazowieckiego na szczęście nie było. Jednak statystyki Straży Miejskiej Kalisza potwierdzają informacje od naszych czytelników. W ostatnim czasie każdego dnia dzwonią mieszkańcy z prośbą o interwencję związaną z psami biegającymi samopas, a raczej o interwencje u ich niereformowalnych i głuchych na argumenty właścicieli.

Jeśli mamy ustalonego właściciela czy mieszkańca, jeśli nie poskutkuje zwrócenie uwagi to wówczas taką sprawę załatwiamy postępowaniem mandatowym. Takich nałożyliśmy 23, złożyliśmy również wniosek do sądu i wystosowaliśmy ponad 20 pouczeń w stosunku do właścicieli, którzy nie zachowywali ostrożności w stosunku do swojego czworonoga – przytacza statystyki Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza.

A dobrze wiedzieć, że taki pies puszczony samopas może nas sporo kosztować. Mandat to 250 złotych. Zapłacić może także właściciel, któremu psy uciekły i konieczna była interwencja straży miejskiej oraz pracowników schroniska. W ostatnim czasie zdarzyły się trzy takie akcje w Dobrzecu, na Sulisławickiej oraz w miniony piątek na Podgórzu. Jeśli czworonóg trafi na Warszawską i stamtąd odbierze go właściciel też będzie obarczony kosztami.

AW, zdjęcia autor, archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/