Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce już pod koniec grudnia

Blisko 10 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19 ma trafić do Polski 26 grudnia. Do końca roku rząd spodziewa się dostawy ok. 300 tys. dawek. Pierwsze szczepienia personelu medycznego z tzw. grupy 0 zostaną przeprowadzone w ponad 70 szpitalach węzłowych - zapewniają rządzący.

Jedną z takich placówek – szpital MSWiA w Warszawie odwiedzili premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk. – Przed nami Święta Bożego Narodzenia. W drugim dniu Świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Pierwsze szczepienia zostaną przeprowadzone w 73 szpitalach węzłowych, zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych ośrodkach. – W 2021 r. musimy zwalczyć wirusa po to, żeby normalnie żyć. Tutaj, w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni zostanie zaszczepiony pierwszy pacjent – dodał premier.

W grudniu w Polsce będzie 300 tys. szczepionek

W ramach pierwszej dostawy Polska otrzyma blisko 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19.  18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek. Pierwsza dostawa dotrze już do kraju 26 grudnia. – Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek - co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. pacjentów - informował podczas konferencji w szpitalu szef KPRM Michał Dworczyk.

Na "pierwszy ogień" pracownicy służby zdrowia

Jako pierwsze zostaną zaszczepione osoby z tzw. grupy „0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. To:

 • pracownicy szpitala węzłowego,
 • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
 • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
 • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
 • osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
 • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;

Ze szczepienia w pierwszej kolejności skorzysta personel niemedyczny – czyli  administracyjny i pomocniczy, który pracuje w tych placówkach. Zaszczepić będą się mogły także osoby zatrudnione w firmach współpracujących z tymi podmiotami, którzy przebywają w trybie ciągłym w danej placówce. – Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Proces zgłoszeń medyków do 28 grudnia – przez formularz online

 1. Osoby z grupy „0”, które chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19, zgłaszają się do swojego pracodawcy, przekazując jednocześnie wypełnione oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
 2. Pracodawca wybiera szpital węzłowy i przekazuje zbiorcze zestawienie chętnych pracowników do danego szpitala.

  Ważne! Przy zgłoszeniu pracodawca może skorzystać z przeznaczonego do tego formularza online dostępnego pod adresem: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/. Jeżeli dany podmiot przekazał już zgłoszenie poprzez gabinet.gov.pl, to nie musi ponownie go przesyłać za pośrednictwem formularza. 
   
 3. Szpital węzłowy ustala grafik i zaprasza na szczepienia – wystawia dla wskazanychpracowników e-skierowania i umawia z daną placówką datę szczepienia zgłoszonego personelu (dzień lub więcej dni tylko dla danej placówki).
 4. Osoba, która została zaproszona na szczepienie musi pojawić się w danej placówce, przejść kwalifikację i podpisać zgodę na szczepienie.
 5. Po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w tym samym szpitalu węzłowym należy umówić się na podanie drugiej dawki szczepionki.
 6. Jeżeli dana osoba nie może zaszczepić się w terminie zaproponowanym przez szpital węzłowy, należy zgłosić się do koordynatora szczepień i umówić na inny termin.
   

Do tej pory chęć zaszczepienia się wyraziło ok. 300 tys. osób z grupy "0". Termin przyjmowania zgłoszeń mija 28 grudnia. – Szczepionka jest coraz większym światełkiem w tunelu. Na świecie szczepienia mają miejsce od kilkunastu dni. Widać, że te szczepienia przebiegają w sposób prawidłowy. Różnego rodzaju skutki uboczne, których ludzie się obawiają, występują w bardzo niewielkim procencie – powiedział Mateusz Morawiecki.

RED, gov.pl, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/