Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Pieniędzy na walkę z groźną rośliną Kalisz nie dostanie

Zagrożenie życia i zdrowia na skutek poparzenia barszczem Sosnowskiego jest bardzo duże, dlatego w budżecie na rok 2016 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przekazał środki finansowe na walkę z tą niebezpieczną rośliną. Warunkiem było prowadzenie przez gminy inwentaryzacji. Miasto Kalisz takiej nie prowadzi, bo jak twierdzi w naszym mieście problem nie występuje. Tymczasem mieszkańcy Sulisławic i w tym roku obserwują, jak za ich oknami groźna roślina rośnie w siłę.

Tak było rok temu w Sulisławicach. W tym roku mieszkańcy również obserwują rosnący barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Do Polski trafił pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia ze Związku Radzieckiego, jako tania pasza dla zwierząt.  To roślina, która bardzo szybko się rozmnaża i odporna jest na wiele środków do zwalczania chwastów, a przy tym jest bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia ludzi.

Rośnie w Kaliszu

Od wielu lat walczą z nim mieszkańcy Sulisławic, a jak się okazało po publikacji naszego artykułu latem ubiegłego roku, również i Szczypiorna. - W tym roku będzie podobnie. Rośliny nie udało się zlikwidować i w tej chwili jest już po kolana – mówi nam mieszkaniec Sulisławic. A w fazie kwitnienia może osiągnąć nawet do 3,5 metra wysokości. Właśnie wtedy jest najgroźniejsza. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Sulisławic, który dwukrotnie został poparzony przez tę roślinę. A sok, który wytwarza barszcz Sosnowskiego może powodować rozległe oparzenia ciała, a nawet doprowadzić do śmierci.

 

Urząd Miejski wie o problemie?

Po naszej interwencji informacja o tym, że barszcz Sosnowskiego pojawia się w Kaliszu dotarła do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, który i tak w tej sprawie nie jest w stanie wiele zdziałać, bo roślina znajduje się na prywatnych działkach. Bezsilna jest również straż pożarna, która jedyne co może zrobić, to zabezpieczyć teren. W ubiegłym roku z pomocą ludziom, którzy mieszkają w okolicach występowania tej rośliny ruszył  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który postanowił przekazać fundusze na walkę z barszczem Sosnowskiego gminom, które prowadzą inwentaryzację występowania tego gatunku. Nabór na działania związane z likwidacją barszczu Sosnowskiego został ogłoszony w drugiej połowie 2015r, ale Kalisz się do niego nie zgłosił. - Miasto Kalisz nie prowadzi inwentaryzacji barszczy kaukaskich, gdyż w roku 2015 nie stwierdzono ich występowania na terenie miasta. W związku z tym Miasto nie zgłosiło do WFOŚiGW w Poznaniu zapotrzebowania na środki potrzebne do ich eliminacji – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

A barszcz Sosnowskiego należy jak najszybciej usunąć, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Mieszkańcom Kalisza pozostaje zatem liczyć na siebie. Specjaliści radzą, żeby dobrze zapamiętać, jak wygląda roślina i się do niej nie zbliżać. Zwłaszcza w upalne dni, w które roślina jest najgroźniejsza.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/