Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Parlamentarzyści piszą do ministra Ziobro: przywrócić więzienie przy ul. Łódzkiej

Ewentualna budowa nowego więzienia będzie dwa razy droższa, niż adaptacja dotychczasowego zakładu karnego – dowodzą parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości i przygotowują apel do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w sprawie przywrócenia więzienia przy ul. Łódzkiej. O jego przyszłości dyskutowano w piątek w kaliskim ratuszu.

W spotkaniu, oprócz parlamentarzystów PiS, wzięli udział przedstawiciele instytucji bezpośrednio zainteresowanych kwestią lokalizacji więzienia, m.in. komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Szczypiornie, gdzie ma być zlokalizowany nowy zakład karny, przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Zarządu Okręgowego w Poznaniu, radni osiedla Szczypiorno, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kaliszu oraz rodzice dzieci. Ci ostatni wskazywali na niezbyt szczęśliwą, nową lokalizację – przede wszystkim sąsiedztwo szkoły. Podnosi też, że spadnie wartość mieszkań oraz gruntów, bo nikt nie będzie chciał mieszkać w pobliżu zakładu karnego. - Od samego początku nie zgadzałem się z decyzją ministra Budki, ale także z decyzją ministra Ziobro o podtrzymaniu decyzji dotyczącej zniesienia zakładu karnego przy ul. Łódzkiej. Myślę, że przy determinacji obecnych na spotkaniu lokalnych parlamentarzystów być może uda się nakłonić ministerstwo do zmiany decyzji – mówi poseł PiS Jan Mosiński, który uczestniczył w spotkaniu. Jego zdaniem powinien przeważyć argument ekonomiczny. - Koszt budowy nowego zakładu karnego to co najmniej 40 mln złotych, a już się mówi o większych kosztach. I tu bym się zgadzał. Remont starego zakładu karnego to wielkość 18 mln zł. Rachunek jest prosty - oszczędzamy ponad 30 milionów złotych – przekonuje Mosiński.

Uczestnicy spotkania ustalili, że wyślą pismo do ministra Zbigniewa Ziobro z petycją o ponowne rozpatrzenie losów kaliskiego zakładu karnego. – Większość z nas, poza szefem COSSW w Szczypiornie, zgodziła się, że miejscem właściwym na więzienie byłby dotychczasowy budynek przy ul. Łódzkiej w Kaliszu – dodaje Jan Mosiński. Wcześniej posłowie chcą zaproponować odbycie w Kaliszu wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji – tak by inni parlamentarzyści mieli okazję zobaczyć więzienie przy Łódzkiej i wysłuchać argumentów za jego reaktywacją.

Kaliski zakład karny został zamknięty w listopadzie ub.r., po 170 latach funkcjonowania.

MIK, fot. arch., Łukasz Wolski

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/